Aktualności

O kolei na Kongresie 590

W dniach 16–17 listopada 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel wziął udział w Kongresie 590 w Jasionce, uczestnicząc w debatach „Przyszłość rynku kolejowego w Polsce i Europie” oraz „Polska droga do Kolei Dużych Prędkości”.

Debata o przyszłości runku kolejowego została zorganizowana w celu przedyskutowania roli kolei jako jednego z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych środków transportu. Zaznaczono, że Polska rozpoczęła już działania w celu umacniania pozycji kolei wobec innych gałęzi branży transportowej. Sektor osłabiło rozdrobnienie rynku kolejowego, do którego doszło w wyniku przeprowadzonej kilkanaście lat temu restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych.

– Chcemy doprowadzić do konsolidacji kolei na zdrowych zasadach w ramach grupy PKP – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

– Zaprezentujemy projekt holdingu. Połowa 2018 r. to realny termin, kiedy ta struktura powstanie – dodał prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński.

Podczas debaty „Polska droga do Kolei Dużych Prędkości” wiceminister Andrzej Bittel powiedział: – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa i PKP PLK rozpoczęły prace analityczne i legislacyjne, by zwiększyć prędkość do 250 km/h na torach.

Podstawą do wprowadzenia zmian jest konieczność utworzenia przepisów techniczno-budowlanych umożliwiających kursowanie pociągów z prędkością do 250 km/h. Obecnie obowiązujące rozporządzenie przewiduje maksymalną prędkość pociągów na liniach magistralnych równą 200 km/h.

Dodaj komentarz