global Wydarzenia

Pars Nova inwestuje milion koron we wsparcie kolejowych praktyk zawodowych

Od grudnia uczniowie Liceum Kolejnictwa, Techniki i Usług ze Šumperka korzystać mogą z nowych obiektów do szkolenia praktycznego. Firma Pars Nova, spółka zależna Grupy Škoda Transportation zbudowała na swoim terenie nowe warsztaty i obiekty do nauki zawodu. Pars Nova, skupiająca się na modernizacji i przebudowie taboru kolejowego, jest jednym z najważniejszych pracodawców w regionie. 

– Łączenie zajęć teoretycznych z praktycznymi jest absolutną koniecznością dla wysokiej jakości kształcenia uczniów – mówi dyrektor generalny Pars Nova, Aleš Měrka. – Cieszymy się, że mogliśmy stworzyć dla szkoły nowe miejsce, w którym odbywać się będzie nauczanie praktyczne. Uczniowie będą zdobywać doświadczenie pod okiem doświadczonych ekspertów z branży.

Wsparcie Pars Nova jest bardzo szerokie.

– Uczniowie mogą otrzymać miesięczne stypendium w wysokości 1500 koron. Ponadto będą współpracować z mistrzami ze swojego rzemiosła. Najlepsi praktykanci będą mieli szansę otrzymać także inne świadczenia, w tym zwrot kosztów posiłków i zakwaterowania – mówi Lucie Novotná , dyrektor personalny Pars Nova.

Jak przypomina Novotná, firma przygotowała także kilka nowości w swoim projekcie edukacyjnym. Uczniowie III roku otrzymają swojego „przewodnika” po nauce praktycznej, który będzie nadzorował ich prace nad konkretnymi projektami, nad którymi pracuje firma.

– Dzięki temu młody człowiek zdobywa doświadczenie bezpośrednio z produkcji i jest dobrze przygotowany do rozpoczęcia pracy zawodowej. Na studiach zaś zostaje członkiem naszego zespołu – wyjaśnia Lucie Novotná.

Współpraca między liceum Šumperk i Pars Nova ma charakter długoterminowy. Firma inspiruje młodzież do studiowania na kierunkach technicznych.

– Rozmawiamy z uczniami, że dziś warto iść właśnie na techniczny kierunek studiów. Tacy absolwenci cieszą się dużym zainteresowaniem i znajdą dobrą pracę w zawodzie. Na przykład w Pars Nova – mówi Lucie Novotná.

Dodaj komentarz