Tramwaje

PESA zmieni wygląd bydgoskiego tramwaju

PESA Bydgoszcz, wspólnie z bydgoskim MZK zmienią wygląd jednego z tramwajów Swing. Wszystko za sprawą obchodzonego w mieście Roku Andrzeja Szwalbe.

PESA Bydgoszcz zmieni wygląd jednego ze swoich tramwajów Swing.
PESA Bydgoszcz zmieni wygląd jednego ze swoich tramwajów Swing.

Andrzej Szwalbe patronuje jednemu z miejskich tramwajów. To właśnie ten pojazd wkrótce zyska oryginalne grafiki. Przypomną one mieszkańcom o dokonaniach honorowego obywatela Bydgoszczy.

Grafiki na tramwaju to kolejny pomysł Magistratu, mający uczcić 100. rocznicę śmierci wybitnego artysty. Na wagonie wyrysowane zostaną zarysy gmachów Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej oraz Akademii Muzycznej przy ul. J. Słowackiego. Część białego pasa pod linią szyb zamieni się w klawisze fortepianu.

Oklejenia tramwaju podjęła się bydgoska PESA. Zadeklarowała ona wykonanie działań na własny koszt, z zachowaniem bezpieczeństwa oryginalnej malatury.

Tramwaj z grafikami gotowy ma być na 30 czerwca, kiedy to przypada dokładnie 100. Rocznica urodzin A. Szwalbego.

– Andrzej Szwalbe, honorowy obywatel Bydgoszczy był znakomitym wizjonerem i kreatorem bydgoskiej kultury – podkreśla Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. – Był budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej. Jego aktywność przyczyniła się do powstania w Bydgoszczy Galerii Miejskiej, Opery Nova, Akademii Muzycznej. Wspierał pałace w Ostromecku i Lubostroniu. Z jego dorobku korzystają kolejne pokolenia bydgoszczan – dodaje Iwona Waszkiewicz.

Dodaj komentarz