Analizy Polregio

Piętnaście umów na łączną kwotę 9 mld zł. Polregio podsumowało mijający rok

Spółka Polregio kończy rok 2020 z piętnastoma umowami z województwami na przewozy pasazerskie. Ich łączny koszt to 9 mld zł. Osiem kontraktów obowiązywać będzie przez najbliższą dekadę, pozostałe – przez średnio 6 lub 8 lat.

Fot. Polregio

– Mimo niesprzyjającej sytuacji związanej z pandemią nie zwalniamy tempa. Jesteśmy jednym z nielicznych przewoźników w Polsce, który w tym roku nie przeprowadził redukcji zatrudnienia, jak również nie obniżał pensji – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO. Dzięki podpisanym umowom i wprowadzonym w spółce zmianom, możemy pracować nad programem inwestycji zarówno we własne zaplecza techniczne, jak i modernizację oraz zakup nowego taboru – dodaje Prezes Artur Martyniuk.

 

Do 12 grudnia 2020 r. spółka zabezpieczyła blisko 9 mld zł w umowach z samorządami wojewódzkimi na obsługę kolejowych połączeń regionalnych. Łączna praca eksploatacyjna zapewniona w kontraktach w 15 województwach, wyniesie przynajmniej 385 mln pockm (pociągokilometrów). Ta wartość może ulec zwiększeniu, wraz z otwieraniem nowych linii i jeśli samorządy zdecydują się uruchomić dodatkowe połączenia.

Już od nowego rozkładu jazdy, który wszedł w życie w całej Polsce 13 grudnia, przewoźnik otwiera nowe połączenia np. w województwach: zachodniopomorskim, podkarpackim, lubuskim, lubelskim i podlaskim. W woj. małopolskim i śląskim zwiększa do 28 par pociągów dziennie liczbę połączeń na trasie KrakówKatowice, z których część będzie realizowana nowymi składami typu Impuls. Firma pracuje nad programem inwestycji w tabor oraz własne zaplecza techniczne, złożyła również wniosek o finansowanie do Krajowego Programu Odbudowy.

POLREGIO, największy przewoźnik kolejowy w Polsce pod względem liczby pasażerów, obsługuje blisko 27% z nich. W czerwcu i wrześniu, w okresie poluzowania ograniczeń związanych z pandemią liczba osób korzystających z połączeń POLREGIO była na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu 2019 r.

Dodaj komentarz