Aktualności Inwestycje

PKP PLK bliżej pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych

W trzech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz łódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe przeprowadzą prace zwiększające komfort podróżnych. Działania zaplanowano na 15 stacjach i przystankach. Ich koszt to 100 mln zł.

Windy na stacji Kępno, nowe wiaty, oznakowanie oraz udogodnienia dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się to tylko część z prac, jakie rozpocznie wkrótce PKP PLK. Standard obsługi pasażerów zwiększy się na 22 peronach. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowanych zostanie 15 dworców i przystanków w trzech województwach:

  • w województwie wielkopolskim (6): Łęka Opatowska, Kępno, Domanin, Słupia, Solec Wielkopolski, Pierzchno – linia kolejowa Kluczbork – Poznań Główny.
  • w województwie kujawsko-pomorskim (8): Gniewkowo, Papowo Toruńskie, Suchatówka, Turzno, Kamionki Jezioro, Rychnowo Wielkie, Zieleń i Książki – na trasie pomiędzy Inowrocławiem a Jabłonowem Pomorskim
  • w województwie łódzkim (1): na przystanku Wolbórka, leżącym na linii kolejowej z Warszawy do Katowic.

Umowa na realizację prac podpisana została w czwartek 23 stycznia przez PKP PLK oraz firmę INFRAKOL. Opiewa na sumę 94,7 mln zł netto. Realizacja prac IV etapu przedsięwzięcia zaplanowana jest do końca 2022 roku.

Co dokładnie się zmieni?

W ramach projektu zostaną zamontowane windy w obrębie dwupoziomowej stacji Kępno. Połączą one dolne perony nr 1 i nr 2 z górnymi nr 3 i nr 4. W pozostałych lokalizacjach dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się będą pochylnie. Trasy dojść zostaną czytelnie oznakowane. Na poręczach przewidziano informacje w alfabecie Braille’a.