Inwestycje

PKP PLK przebudują linię do Wisły Głębce i Cieszyna

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe zainwestują 460 mln zł w zaprojektowanie i zrealizowanie przebudowy linii w Beskid Śląski. Dzięki inwestycji skróci się podróż z Katowic do Wisły Głębce. Prace projektowe są na ukończeniu.

Obecnie z Katowic do Wisły Głębce dojedziemy w ponad dwie godziny. Po realizacji projektu podróż ta skróci się o pół godziny – do 100 minut. Na nowym odcinku pojawi się więcej pociągów. Składy pasażerskie przyśpieszą z 20 lub 30 km/h do 80, a nawet 120 km/h. Jak deklaruje wykonawca, poprawa komfortu podróży zwiększy atrakcyjność Beskidu Śląskiego. Nowe tory poprawią także kolejowy ruch towarowy.

Po zakończonej inwestycji pociągi wrócą na tory między Goleszowem a Cieszynem. PKP PLK stworzy nowe stacje: Skoczów Bajerki (linia 157) i Ustroń Poniwiec (linia 191). Odnowione będą stacje: Pierściec, Skoczów, Goleszów, Cieszyn, Ustroń, Ustroń Polana i Wisła Uzdrowisko. Prace obejmą też przystanki: Chybie Mnich, Zaborze, Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Ustroń Zdrój, Wisła Dziechcinka, Wisła Kopydło. Modernizację przejdą także 23 perony, aby dostosować je m.in. do potrzeb osób niepełnosprawnych i słabowidzących.

Na peronach staną nowe wiaty, ławki, czy poręcze do odpoczynku na stojąco. Platformy zyskają nowe oświetlenie, co wpłynie na bezpieczeństwo podróżowania. Zaplanowano również montaż stojaków na rowery.