Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK zbudują w podpoznańskich Plewiskach wiadukt nad torami

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę wiaduktu drogowego na ul. Kolejowej w Plewiskach. Bezkolizyjne skrzyżowanie powstanie przy współpracy z gminą Komorniki. Inwestycja warta jest ok. 18,5 mln zł. Mieszkańcy skorzystają z efektów prac w połowie 2023 r.

Fot. Radosław Śledziński / PKP PLK

Przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Kolejowej, łączy miejscowości Plewiska i Skórzewo. Bezkolizyjne skrzyżowanie poprawi nie tylko bezpieczeństwo użytkowników dróg, ale też usprawni ruch w aglomeracji poznańnskiej.

Dla samochodów przygotowany będzie długi na ok. 30 m i szeroki na blisko 13 m wiadukt drogowy z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Piesi oraz rowerzyści zyskają bezpieczne, oddzielone barierkami od jezdni ścieżki. Nowy obiekt powstanie nad dwoma torami linii Warszawa Zachodnia – Kunowice z zachowaniem miejsca pod ewentualną dobudowę drugiej pary torów.

– Realizując projekty w ramach Krajowego Programu Kolejowego z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej zwiększamy możliwości kolei, tworząc sprawny i bezpieczny system komunikacji. Dzięki dobrej współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z gminą Komorniki mieszkańcy Plewisk zyskają dwupoziomowe skrzyżowanie. W szybko rozwijającej się miejscowości piesi, rowerzyści i kierowcy całkowicie bezpieczne i płynne pokonają tory – mówi prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Ireneusz Merchel.

 

wiadukt będzie gotowy do połowy 2023 r. Prace zrealizuje firma Polwar S.A., która zaprojektuje i wybuduje nowy obiekt. Zakres inwestycji, w uzgodnieniu z samorządem, będzie wymagać wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu dla kierowców. W trakcie prac utrzymany zostanie ruch kolejowy.

Łączna wartość inwestycji przekracza 18,5 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą na budowę wiaduktu w Plewiskach ok. 7,2 mln zł przy współudziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe koszty prac (ok. 11,3 mln zł), związane m.in. z budową dróg dojazdowych, pokryje gmina Komorniki.

PLK przeprowadzą inwestycję w ramach zadaniaBudowa skrzyżowania bezkolizyjnego w ul. Kolejowej w Plewiskach wraz z budową przyległego układu drogowego, w zamian za likwidację przejazdu kolejowo-drogowego kat. B w km 314,512 linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice”, które jest częścią projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”.

PLK: bezpieczniej na torach i sprawniej na drogach

W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” do końca 2023 r. planowana jest Budowa 25 bezkolizyjnych skrzyżowań w całej Polsce. Na prace PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły łącznie ponad 312 mln zł przy udziale środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. Inwestycje prowadzone są we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg.

W Wielkopolsce, dzięki realizacji projektu, większe bezpieczeństwo i sprawne pokonanie torów zapewni łącznie 7 bezkolizyjnych skrzyżowań, które zastąpią przejazdy kolejowo-drogowe:

  • W Kostrzynie (na ul. Nowy Świat, linia PoznańWarszawa) – Inwestycja zakończona w zakresie budowy wiaduktu kolejowego, powstaje część drogowa, za którą odpowiedzialny jest samorząd;
  • W Poznaniu (na ul. Lutyckiej i ul. Golęcińskiej, linia PoznańPiła) – powstaje dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia budowy dwóch wiaduktów drogowych;
  • W Kobylnicy (w ciągu ul. Swarzędzkiej, linia Poznań Wschód – Skandawa) – samorząd ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej i budowę wiaduktu kolejowego;
  • We Wrześni (dwa wiadukty kolejowe na ul. Działkowców, linia Oleśnica – Chojnice i łącznica Podstolice – Września) – umowa o współpracy czeka na podpis władz miasta;

Dwupoziomowe skrzyżowania w regionie powstają także w ramach modernizacji linii kolejowych z Krajowego Programu Kolejowego. System komunikacji poprawiły już nowe wiadukty drogowe na objętym pracami odcinku linii PoznańWrocław: w Klonówcu (przy starej drodze S5), Lesznie (na ul. Wilkowickiej) i Kościanie (na ul. Młyńskiej). Na trasie w kierunku Dolnego Śląska nowymi obiektami nad i pod torami kierowcy przejadą także w Rawiczu (na ul. Piłsudskiego), Bojanowie (Pakówce) i Kościanie (na ul. Gostyńskiej). Na linii PoznańWarszawa gotowa jest konstrukcja wiaduktu drogowego w Koninie, który połączy ul. Paderewskiego z ul. Wyzwolenia. Obiekt, z trzema pasami ruchu w każdą stronę, ścieżkami rowerowymi i chodnikami będzie otwarty po wybudowaniu dróg dojazdowych, do czego zobowiązało się miasto.