global Raport z Polski Wydarzenia

PKP zmodernizują dworce kolejowe w Pilawie, Życzynie i Celestynowie

Dworzec w Pilawie (fot. PKP S.A)
Dworzec w Pilawie (fot. PKP S.A)

Do przestrzeni obsługi podróżnych, czyli holu stanowiącego jednocześnie poczekalnię będą prowadzić schody i podjazd. Wystrój jego wnętrza będzie zainspirowany architekturą z czasu powstania dworca. Poza stolarką okienną, kasową i drzwiową w kolorze brązowym odtworzona zostanie boazeria. Natomiast posadzka w biało-czarną szachownicę będzie bardzo podobna do tej zrealizowanej w Białymstoku. Poza tymi detalami wnętrze zaprojektowano dość nowocześnie. Podróżni znajdą w nim gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. W pobliżu poczekalni ulokowano  pokój dla opiekuna z dzieckiem i toalety. Resztę przestrzeni na parterze dworca zajmą pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych oraz niewielki lokal na wynajem.

Przebudowa dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Oprócz nowych chodników, nawierzchni drogi i elementów małej architektury w sąsiedztwie dworca zostanie wybudowana wiata rowerowa na 32 jednoślady, a także parking na około 10 samochodów.

Prawie bliźniacze dworce

Poza dworcem w Pilawie prace budowlane rozpoczynają się również na dwóch niemal bliźniaczo wyglądających dworcach w Życzynie i Celestynowie. Pierwszy z nich wybudowano w 1883 roku, drugi w 1900 roku. Obydwa są zbudowane prawie w całości z drewna, mają bardzo podobne bryły i wygląd elewacji. Tak naprawdę różnią się detalami. Dworzec w Celestynowie czeka kompleksowa renowacja elewacji wraz z detalami architektonicznymi. Zostanie ona pomalowana na jasnopiaskowy kolor, z podziałami w kolorze brązowym. Podobny kolor będzie miała odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa. Budynek zyska nowe poszycie dachowe, napisy z nazwą dworca oraz okrągły zegar od strony peronów.

Dworzec w Celestynowie (fot. PKP S.A)
Dworzec w Celestynowie (fot. PKP S.A)

W Życzynie elewacja przejdzie jedynie drobne zabiegi konserwacyjne, gdyż jej renowację przeprowadzono w 2013 roku. Pojawią się na niej nowe przestrzenne i podświetlane napisy z nazwą dworca, a także nowy, okrągły zegar umieszczony pod daszkiem od strony peronów. Budynek zyska nowe poszycie dachowe, przemurowane zostaną kominy i poddana renowacji stolarka drzwiowa. Obydwa dworce zyskają również całkowicie nową iluminację nocną, podkreślającą walory architektoniczne budynków.

Sporo zmian czeka na podróżnych wewnątrz budynków. Wystrój wnętrz połączy w sobie elementy historyczne i nowoczesne. W Celestynowie obsługa podróżnych będzie odbywała się w holu dworca, który będzie jednocześnie pełnił funkcję poczekalni. Zdecydowano się na pozostawienie w niej na posadzce oryginalnych płytek w kolorze zielonym i jasnobeżowym tworzących geometryczny wzór, a także odtworzenie drewnianej boazerii na ścianach. Ciekawostką jest zachowanie po konserwacji niektórych ceramicznych włączników oświetlenia, a także odtworzenie szyldów przy drzwiach na wzór historycznych. Pozostałe wyposażenie poczekalni będzie nowoczesne. Podróżni znajdą w niej: ławki, gabloty na rozkłady jazdy pociągów, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze dworca zaprojektowano również toalety, a także pomieszczenia kasy biletowej.

Wnętrze dworca w Życzynie

Równie ciekawie będzie prezentowało się wnętrze holu-poczekalni w Życzynie. Tu również w wystroju wnętrza połączono historię z nowoczesnością. Szczególnie ciekawie będzie prezentowała się posadzka z płytkami o kwietnym wzorze, a także ściany pokryte boazerią. W holu inwestor wyeksponuje również historyczny piec kaflowy. Pozostałe elementy wnętrza nie będą odbiegały od standardu. Podróżni znajdą w nim: ławki, zegar, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty na rozkłady jazdy. W sąsiedztwie holu zaprojektowano toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. Pozostałą przestrzeń na dworcu zajmą mieszkania.

Dodaj komentarz