Tabor Tramwaje Wydarzenia

Nowy Moderus Gamma z układem napędowym SiC od Medcom

W czerwcu br. firma Modertrans oficjalnie zaprezentowała pierwszy w Polsce w pełni niskopodłogowy, jednoczłonowy tramwaj Moderus Gamma LF 05 AC. Nowoczesny pojazd, który zasili poznański transport, jest napędzany przez unikatowy układ napędowy SiC. Innowacyjną technologię opracowała firma Medcom, a Moderus Gamma to kolejny, zrealizowany z sukcesem wspólny projekt obu przedsiębiorstw.

Fot. Modertrans

Komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Nowy Moderus Gamma zaopatrzony jest w szereg innowacyjnych technologii, mających wpływ na każdy obszar pracy tramwaju. Jest cichy i energooszczędny, odzyskuje energię podczas hamowania, a specjalne układy upłynniają jazdę i zabezpieczają przed kolizjami i poślizgami. Zainstalowano w nim urządzenia ułatwiające sterowanie pojazdem oraz udogodnienia dla pasażerów – systemy informacyjne (również dla osób słabowidzących i niewidomych), podgrzewane poręcze oraz interkomy do porozumiewania się z motorniczym. Kolejną nowością jest układ klimatyzacyjny z ekologicznym czynnikiem chłodzącym oraz trybem ogrzewania pojazdu zimą.  Wyposażony w te udogodnienia tramwaj porusza się dzięki innowacyjnemu systemowi napędowemu wykonanemu w pełnej technologii SiC, który dostarczył warszawski Medcom.

– Moderus Gamma LF 05 AC to kolejny wspólny projekt firm Modertrans i Medcom. Trzy lata temu, wyposażyliśmy 50 pojazdów w przetwornice pomocnicze zbudowane wyłącznie z tranzystorów SiC. Teraz postanowiliśmy stworzyć razem jeszcze bardziej ekologiczny tramwaj – mówi Joanna Nichthauser, Medcom Sp. z o.o.

 

Innowacyjna technologia SiC

Zastosowanie węglika krzemu (SiC) w urządzeniach energoelektrycznych to przełom w technologii, który pozwala ograniczyć straty energii do 30% w porównaniu z dotychczas używanymi układami krzemowymi. Umożliwia również znaczne zredukowanie wytwarzanego hałasu, zapewniając niemal całkowicie bezgłośną jazdę.

– Wykorzystywanie węglika krzemu w systemach napędowych otwiera przed nami duże możliwości. Możemy tworzyć urządzenia, które mimo mniejszych gabarytów, posiadają znacznie lepsze parametry od innych, stosowanych obecnie rozwiązań. Dzięki temu pojazd może być wyposażony w dodatkowe systemy poprawiające komfort pasażerów np. klimatyzację, w-fi czy specjalne porty do ładowania telefonów. Jesteśmy jedną z nielicznych firm w branży, która oferuje rozwiązania oparte na tej technologii – tłumaczy Joanna Nichthauser, Medcom Sp. z o.o.

 

Czytaj dalej >