PKP zmodernizuje dworce w Dolinie Popradu

Dworzec w Piwnicznej. Fot. Andrzej Błaszczak

Prawie 60 mln zł brutto kosztować będzie modernizacja i budowa 12 dworców kolejowych w Dolinie Popradu. Umowę w tej sprawie została już podpisana. Prace realizowane będą w formule „Projektuj i Buduj”.

Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie standardów obsługi i komfortu, zwiększenie dostępności dworców dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się, poziomu bezpieczeństwa, a także estetyki i funkcjonalności budynków.

Program Inwestycji Dworcowych zmienia oblicze budynków dworcowych w całej Polsce. Dworce w Dolinie Popradu to perełki, warto dbać o te – nieraz zabytkowe – budowle. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji uzyskają one nowy blask – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

O rozwoju infrastruktury kolejowej w Małopolsce mówił także marszałek województwa.

Rozwój infrastruktury kolejowej w Małopolsce to jeden z priorytetów władz województwa. Chcemy, aby mieszkańcy każdego zakątka naszego regionu mogli sprawnie, bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu podróży, niezależnie od tego czy jest to dojazd do pracy, szkoły czy domu. Inwestycje infrastrukturalne, które realizujemy i które będziemy kontynuować to nie tylko udogodnienia dla mieszkańców i turystów, ale także realne ułatwienie dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwijaniem biznesu w Małopolsce – podkreśla Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

 

W spotkaniu uczestniczył także prezes zarządu PKP S.A.

Dworce w Dolinie Popradu to kolejne inwestycje w województwie małopolskim, które uruchamiamy w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Do tej pory w ramach największego programu przebudowy i budowy zakończyliśmy w Małopolsce modernizację  dworca w Miechowie. Obecnie na finiszu jest budowa nowego dworca w Oświęcimiu – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

 

Inwestycja obejmie 12 dworców. Kilka z nich dostosowane zostaną do współczesnych standardów: dworce w Barcicach, Piwnicznej, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestowie-Zdroju oraz Starym Sączu. Obiekty te są objęte ochroną konserwatorską. Ich przebudowa będzie kompleksowym przedsięwzięciem łączącym w sobie renowację elementów historycznych z przystosowaniem dworców do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych. Budynki zostaną również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nowe budynki dworców powstaną zaś w Łomnicy-Zdroju, Młodowie, Miliku oraz Zubrzyku powstaną zupełnie nowe budynki o powierzchni użytkowej do 100 mkw. Ich wygląd zostanie dostosowany do otoczenia, a wnętrza będą odpowiadały nowym standardom w zakresie obsługi podróżnych. Korzystnie zmieni się także otoczenie dworców. W ich pobliżu znajdą się nowa mała architektura, w tym wiaty rowerowe oraz parkingi.

Szczegółowe rozwiązania przyjęte dla poszczególnych lokalizacji poznamy po zakończeniu prac projektowych, które właśnie się rozpoczęły. Po ich zakończenie wykonawca przystąpi do modernizacji lub budowy dworców. Ukończenie wszystkich inwestycji przewidziane jest w połowie 2022 roku. Są one dofinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz