Polregio

POLREGIO chce uruchomić nowe połączenia krajowe

Fot. Justyna Grzesik / POLREGIO

POLREGIO planuje uruchomić połączenia komercyjne na 7 trasach krajowych,  w tym na trasie z Gdyni Głównej do Wrocławia i Poznania. Wniosek o przyznanie otwartego dostępu wpłynął w grudniu 2019 r. do Urzędu Transportu Kolejowego. Nowe przewozy realizowane mają być od 14 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2024 r.

Wniosek złożony przeze przewoźnika POLREGIO dotyczy 7 odcinków krajowych:

  • Białystok – Zielona Góra Główna i w relacji powrotnej;
  • Gdynia Główna – Wrocław Główny i w relacji powrotnej;
  • Gdynia Główna – Poznań Główny i w relacji powrotnej;
  • Gdańsk Główny – Kołobrzeg i w relacji powrotnej;
  • Olsztyn Główny – Kołobrzeg i w relacji powrotnej;
  • Wrocław Główny – Kołobrzeg i w relacji powrotnej;
  • Wrocław Główny – Świnoujście i w relacji powrotnej

POLREGIO planuje uruchomić nowe usługi w weekendy od 14 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2024 r. Większość połączeń ma mieć charakter całoroczny. Relacje z Olsztyna do Kołobrzegu oraz z Wrocławia do Kołobrzegu i Świnoujścia mają być realizowane wyłącznie w wakacje.

Wnioski wpłynęły do UTK 6 grudnia ub.r., jednak ze względu na konieczność uzupełnienia w dokumentach braków, informacje opublikowane zostały na stronie urzędu dopiero teraz.

– Przed wydaniem decyzji może zostać zbadany wpływ nowych połączeń na już funkcjonujące – przypomina dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK. – Takie badanie następuje tylko na wniosek. Podmioty uprawnione mają cztery tygodnie na jego złożenie. Termin ten rozpoczyna się 6 kwietnia, czyli w dniu publikacji informacji na stronie UTK.

 

Ze względu na charakter proponowanych nowych przewozów i ich realizowanie na trasach krajowych dopuszczalne jest złożenie przez podmioty uprawnione wyłącznie wniosków o badanie równowagi ekonomicznej. Badanie głównego celu zostało przewidziane jako możliwość weryfikacji otrzymanych przez Urząd wniosków o dostęp na trasach międzynarodowych.