Tramwaje

Poznań: w ciągu 5 lat miasto zainwestuje w nowe, dłuższe tramwaje

Fot. Poznaniak / CC

W ciągu 5 najbliższych lat Poznań planuje kupić dłuższe składy tramwajowe – informuje portal gloswielkopolski.pl, powołując się na informacje wiceprezydenta miasta Mariusza Wiśniewskiego. W pojazdach mogłoby zmieścić się nawet 350 osób.

Jednym z aktualnych problemów komunikacyjnych miasta jest wyczerpana przepustowość trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Powstające przy trasie mieszkania sukcesywnie wpływają na zwiększenie liczby pasażerów w pojazdach.

Przedstawiciele miasta, przy współpracy z MPK Poznań, od dawna szukają rozwiązania dla zatłoczonych tramwajów. W obecnie eksploatowanych 32-metrowych pojazdach pomieścić się może ok. 200 osób. Czy dłuższe tramwaje rozwiązałyby problem?

W listopadzie 2018 r. na poznańskich torach ZTM testował dłuższe pojazdy. Te składały się z trzech wagonów generacji 105Na o długości 45 metrów. Pomieścić mogłyby nawet 350 pasażerów. W przypadku wprowadzenia ich na tory, konieczne byłoby przebudowanie poznańskich przystanków. Do dłuższych o 13 metrów tramwajów przystosowane są tylko przystanku na trasie PST.