Tramwaje

Poznań: w ciągu 5 lat miasto zainwestuje w nowe, dłuższe tramwaje

Fot. Poznaniak / CC

W ciągu 5 najbliższych lat Poznań planuje kupić dłuższe składy tramwajowe – informuje portal gloswielkopolski.pl, powołując się na informacje wiceprezydenta miasta Mariusza Wiśniewskiego. W pojazdach mogłoby zmieścić się nawet 350 osób.

Jednym z aktualnych problemów komunikacyjnych miasta jest wyczerpana przepustowość trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Powstające przy trasie mieszkania sukcesywnie wpływają na zwiększenie liczby pasażerów w pojazdach.

Przedstawiciele miasta, przy współpracy z MPK Poznań, od dawna szukają rozwiązania dla zatłoczonych tramwajów. W obecnie eksploatowanych 32-metrowych pojazdach pomieścić się może ok. 200 osób. Czy dłuższe tramwaje rozwiązałyby problem?

W listopadzie 2018 r. na poznańskich torach ZTM testował dłuższe pojazdy. Te składały się z trzech wagonów generacji 105Na o długości 45 metrów. Pomieścić mogłyby nawet 350 pasażerów. W przypadku wprowadzenia ich na tory, konieczne byłoby przebudowanie poznańskich przystanków. Do dłuższych o 13 metrów tramwajów przystosowane są tylko przystanku na trasie PST.

Na chwilę obecną miasto nie ma środków na zakup większego taboru. Jak informuje portal gloswielkopolski.pl, cytując wiceprezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego, dłuższe tramwaje zakupione zostaną w ciągu najbliższych 5 lat.