Blisko 91 mln pasażerów wsiadło na pokład polskich pociągów w wakacje. To o 7.1 mln więcej, niż przed ostatnim rekordowym rokiem 2019. Co cieszy, mniej było też wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.
Urząd Transportu Kolejowego przedstawił frekwencję w polskich pociągach w okresie wakacyjnym – od czerwca do końca sierpnia. Padł rekord liczby pasażerów w ostatnich 10 latach.
Jak pokazuje statystyka, od 1 czerwca do 31 sierpnia na pokład pociągów wsiadło aż 90,9 mln pasażerów. To wynik lepszy o 7,1 mln (8,5%) względem ostatnich rekordowych wakacji w przedpandemicznym 2019 roku.
Podsumowanie wakacji na kolei pokazuje, że pasażerowie coraz chętniej wybierają kolej jako alternatywę dla samochodu, autobusu, a nawet samolotu.
Wpływ na to mają nie tylko krótsze czasy przejazdu pociągów czy unowocześnienie taboru, ale także rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Transport kolejowy stanowi bowiem jedną z najbardziej ekologicznych form podróżowania. Istotny wpływ na popularność kolei mają także zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze, w tym rosnące ceny paliw. Zachętą do podróżowania są także atrakcyjne oferty cenowe, w tym te skierowane do rodzin, małych i dużych grup.
BEZPIECZNIEJ NA KOLEI
Dla systemu kolejowego wciąż dużym wyzwaniem są wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych. Stanowią one ponad 70% wszystkich niebezpiecznych zdarzeń na liniach kolejowych. W większości odpowiadają za nie kierowcy i piesi. Ignorują oni sygnalizację świetlną przed przejazdem albo wjeżdżają na przejazd bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Tegoroczne wakacje upłynęły jednak pod tym względem spokojniej niż w latach ubiegłych. Od czerwca do sierpnia zanotowano 50 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W analogicznych miesiącach 2021 r. doszło do 61 wypadków.
Chcąc wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby wypadków na terenach kolejowych oraz na przejazdach kolejowo-drogowych, Urząd Transportu Kolejowego prowadzi „Kampanię Kolejowe ABC II”. W ramach tego projektu realizowane są zajęcia edukacyjne w przedszkolach i szkołach na terenie całego kraju. Ważną rolę w tych działaniach odgrywa bohater kampanii – nosorożec Rogatek, który jest ogromną atrakcją dla najmłodszych. Podczas lekcji dzieci uczą się, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych, w pobliżu torów, na dworcach, peronach i podczas podróży pociągiem.
W trakcie wakacji taką okazją do nauki bezpieczeństwa były pikniki wakacyjne organizowane przez UTK. W tym roku odbyły się już 4 imprezy plenerowe, a na grudzień zaplanowano kolejne duże wydarzenie edukacyjne. Oprócz tego do dzieci i dorosłych skierowano specjalne spoty emitowane w rozgłośniach radiowych, w telewizji, na platformach VOD, a także w mediach społecznościowych i dziennikach elektronicznych. Ciekawe edukacyjne materiały Kampanii Kolejowe ABC II, które mogą umilić podróż pociągiem z dziećmi, są dostępne na stronie www.kolejowabc.pl