Tramwaje

Sarajewo z pożyczką na remont linii tramwajowej

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli pożyczek w wysokości 35 mln euro na usprawnienie systemu transportu publicznego w Sarajewie. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wyremontowanie torowiska w stolicy Bośni i Hercegowiny. 

Kwota 35 mln euro obejmuje dwie umowy pożyczkowe zawarte pomiędzy Ministerstwem Bośni i Hercegowiny oraz EBOiR. 20 milionów euro zostanie przeznaczonych na remont dwutorowej linii tramwajowej o długości 19,5 km prowadzonej przez kantonalnego (BiH składa się z dziesięciu kantonów) przewoźnika publicznego Gradskiego saobraćaj doo Sarajevo (GRAS). Sieć tramwajowa w Sarajewie ma prawie 50 lat i nie była znacząco remontowana od dziesięcioleci, przez co uległa znaczącej degradacji. Jest to jedyny system tramwajowy w kraju i składa się z sześciu linii. Nowe tory usprawnią sieć i umożliwią zakup nowych tramwajów.

Druga pożyczka w wysokości 15 mln EUR pozwoli GRAS na zakup 25 nowych elektrycznych trolejbusów. Nowe pojazdy poprawią jakość i komfort transportu publicznego, a także jego przepustowość i wydajność. Zmodernizowana flota trolejbusów zużywa około 50 procent mniej energii elektrycznej, co zapewnia znaczne oszczędności kosztów i korzyści dla środowiska.

EBOiR finansując duże inwestycje mające na celu poprawę transportu publicznego w Sarajewie, licząc na redukcję emisji CO2 o ponad 30%.

Umowy pożyczkowe realizowane są w ramach programu „Zielone miasta EBOiR”. Kanton Sarajewo dołączył do niego w maju 2017 r. Od tego czasu korzystał ze wsparcia japońskiego rządu, przy opracowaniu planu rozwoju sieci transportu publicznego.

Charlotte Ruhe, dyrektor zarządzająca EBOiR na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią, powiedziała, że:

– Najważniejszym wyzwaniem środowiskowym w Sarajewie jest jakość powietrza, a czystszy i bardziej ekologiczny transport jest postrzegany jako jeden z kluczowych sposobów rozwiązania tego problemu. Te dwa nowe projekty zapewnią mieszkańcom wydajny i ekologiczny transport publicznyInwestycje nie tylko poprawią jakość powietrza poprzez zmniejszenie emisji spalin, modernizacja będzie miała również pośredni wpływ na odejście od samochodów z silnikiem Diesla.

Dodaj komentarz