Wartość pomocy uzależniona jest od wielkości spadku obrotów spowodowanych występowaniem COVID-19. Minimalny spadek obrotów, który uprawnia do skorzystania z programu wynosi 25%.
Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na pozyskanie subwencji w zależności od wielkości spadku obrotów od 12.000 zł do 36.000 zł na pracownika.
Małe i średnie przedsiębiorstwa mają możliwość uzyskania subwencji w wysokości od 4% do 8% obrotów z 2019 roku.
Duże firmy mogą skorzystać z pomocy przybierającej formę pożyczki, skupu należności lub wierzytelności, obligacji czy gwarancji.
Nie są to wszystkie możliwości jakie zostały wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej. Ustawodawca przewidział również szereg rozwiązań dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, czy organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego.
Warto wskazać, że podmioty chcące skorzystać z proponowanych przez rząd rozwiązań powinny dokładnie sprawdzić do jakiej kategorii podmiotów należą, bowiem w zależności od rodzaju wsparcia są różne metodologie kwalifikacji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W jednych przypadkach do liczby pracowników zalicza się pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz będących np.. na urlopach wychowawczych w innych także zleceniobiorców, w jeszcze innych zleceniobiorców w zależności od wysokości przychodów z umów cywilnoprawnych.
Należy także dokładnie przeanalizować warunki udzielenia konkretnej pomocy, bowiem ustawodawca wprowadził wiele warunków i obostrzeń ograniczając tym samym części podmiotom możliwość skorzystania ze wsparcia.
Z pewnością żadne z dofinansowań nie zrekompensuje przedsiębiorstwom wszystkich strat jakie poniosły i jeszcze poniosą w wyniku panującej epidemii, jednakże pozwolą chociaż w jakimś stopniu odzyskać utraconą płynność a zminimalizować konieczność redukcji etatów. Każda firma doskonale zdaje sobie sprawę, że zatrudnienie nowego pracownika to nie tylko koszt jego wynagrodzenia ale także koszt wdrożenia i przygotowania do pracy w organizacji. Zdaję sobie sprawę, że podejmowanie decyzji przez osoby zarządzające firmami nie jest łatwe w obliczu kryzysu epidemicznego i gospodarczego jednakże naszym Klientom zawsze doradzamy aby w podejmowaniu radykalnych rozwiązań rozważyli wszystkie koszty związane z podjęciem konkretnej decyzji zarówno te ekonomiczne jak i społeczne.
Michał Wozikowski – menedżer w kancelarii
KDP GOTOWICZ Sp. z o.o. w Bydgoszczy