Analizy

UZ jednym z największych podatników w kraj. “Obciążenia rosną z roku na rok”

Obciążenia podatkowe na Ukrzaliznytsia rosną z roku na rok – mówi Ivan Yuryk, Przewodniczący Zarządu JSC Ukrzaliznytsya. Jak zaznacza, w ubiegłym roku spółka zapłaciła ponad 21,8 mld hrywien podatków oraz opłat do budżetu państwa i budżetów lokalnych. To prawie 24 proc. przychodu firmy.

W roku 2019 dochód netto UZ wyniósł 90,4 mld hrywien. Według Ivana Yuryka alokacje budżetowe na wszystkich poziomach wzrosły o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednocześnie tempo wzrostu kwoty płaconych podatków znacznie przewyższa tempo wzrostu dochodów.

W roku poprzednim (2018) obciążenie podatkowe stanowiło 19,1 proc. dochodu netto spółki. W 2017 było to 17,8 proc., a rok wcześniej – 15,6 proc.

Ukraina jest praktycznie jedynym krajem na świecie, który nie wykorzystuje środków budżetowych na inwestycje w kolej – mówi Prezes Zarządu UZ. – Obciążenie podatkowe firmy wzrasta z każdym rokiem. W ciągu ostatniego roku musimy zapłacić około 4 miliardów hrywien podatku od nieruchomości, który jest pozbawiony prawie wszystkich kolei na świecie, a kolejne 1,5 miliarda hrywien podatku akcyzowego na paliwo. Za taką cenę firma mogłaby kupić 196 nowych samochodów osobowych lub 12 podmiejskich pociągów elektrycznych w pakiecie 10-składowym.