Inwestycje

W Janikowie powstanie nowoczesny Innowacyjny Dworzec Systemowy

W Janikowie powstanie jeden z najnowocześniejszych dworców w województwie kujawsko-pomorskim. Budowany jest w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Do użytku pasażerów oddany zostanie jeszcze w tym roku.

Prace budowlane rozpoczęły się na początku roku. Wówczas przeprowadzono rozbiórkę starego obiektu, a na jego miejsce wznoszony jest nowy budynek. Wylano już fundamenty i wniesiono konstrukcję dworca. Zakończono także montaż stalowej wiaty. Obecnie wykonywane są przyłącza sanitarne.

Program Inwestycji Dworcowych obejmuje wiele polskich miast i miasteczek. Tylko w tym roku oddanych do użytku zostanie kilkadziesiąt z prowadzonych inwestycji. Wśród nich – dworzec w Janikowie. Toczące się prace to dowód na to, że epidemia nie powstrzymuje polskich inwestycji – mówi Andrzej Adamczykminister infrastruktury.

Dworzec w Janikowie to jedna z dziewięciu inwestycji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

– Dzięki tej inwestycji miejscowość zyska dworzec dostosowany do potrzeb wszystkich jej mieszkańców. Nowy obiekt  będzie nowoczesny, komfortowy, przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, ekonomiczny w utrzymaniu i proekologiczny – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

 

Dworzec w Janikowie jest realizowany w trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.  Jak będzie wyglądał?

Budynek posiada prostą formę architektoniczną. Składać się będzie z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa pawilony mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowego budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 metrów. W części pasażerskiej będą mieściły  się niewielka poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. Pod wiatą, na obu jej końcach, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.

Obiekt posiadać będzie wiele usprawnień. W trakcie projektowania wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne. Dworzec będzie więc przyjazny osobom niepełnosprawnym, w tym na wózkach i niewidomym.

W obiekcie zaprojektowano oznakowanie w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z kolei kontrastowa kolorystyka wykończenia wnętrz ułatwi orientację w przestrzeni osobom niedowidzącym.

Na dworcu w Janikowie zamontowany zostanie system monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru. Ułatwieniem dla podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Obiekt będzie dworcem proekologicznym. Na dachu budynku zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, które wytworzą około 2700 kWh energii elektrycznej. Przyczyni się to do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok. To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 sporych rozmiarów drzew! Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na dworcu pomp ciepła do ogrzewania budynku, a także systemu BMS (Building Management System). Będzie on na bieżąco monitorował zużycie mediów oraz pozwoli maksymalnie ograniczać ich zużycie. Proekologiczne będzie również oświetlenie dworca, które, po pierwsze, jest energooszczędne (LED), a po drugie będzie załączać się tylko przy pomocy czujników obecności współpracujących z czujnikami natężenia światła. Na podobnej zasadzie będą funkcjonowały klimatyzacja i ogrzewanie budynku. Tego typu rozwiązania wpłyną korzystnie nie tylko na koszty utrzymania obiektu, ale również ograniczą do minimum jego negatywny wpływ na środowisko.

Dodaj komentarz