Inwestycje Wydarzenia

Prezydent Duda i minister Adamczyk zainaugurowali Program Dwustu Peronów

Fot. Gmina Halinów – to tu powstanie jeden z 200 peronów.

Prezydent Andrzej Duda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurowali rządowy Program Dwustu Peronów w Polsce. Szczegóły przekazali w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej przy linii kolejowej, na terenie gminy Halinów w woj. mazowieckim.

– Spotkaliśmy się w miejscu, w którym wkrótce ruszy budowa nowego przystanku kolejowego – rozpoczął prezydent Andrzej Duda. – Prezentowany dziś program jest niezwykle ważny, drugi po programie Kolej Plus. W jego ramach w całej Polsce powstanie 200 przystanków – w jakich lokalizacjach? Przede wszystkim w tych, o których wcześniej mówili nam samorządowcy i mieszkańcy. Docelowe miejsca, na podstawie tych sugerowanych, wybrał minister infrastruktury wraz ze swoimi współpracownikami.

 

W ramach projektu powstanie 100 nowych przystanków, 50 zostanie zmodernizowanych i tyle samo obiektów przywróconych będzie do użytku.

W samym woj. mazowieckim powstanie takich przystanków 19. Reszta rozsiana będzie po całym kraju.

– Szacowany koszt programu to miliard złotych – dodaje prezydent Duda. – Przetarg na realizację każdego z przystanków rozpisany zostanie osobno. To pozwoli wziąć udział w przetargu także mniejszym przedsiębiorcom, a nawet firmom rodzinnym. W obecnej sytuacji jest to duża dla nich szansa. Budowa przystanku w gminie Halinów kosztować będzie 4,2 mln zł.

 

Jak podkreśla minister Andrzej Adamczyk, walka z wykluczeniem komunikacyjnym to cel rządu PiS, priorytet rządu kierowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

– Realizujemy wiele programów, które w efekcie usuną w Polsce wykluczenie komunikacyjne – deklarował minister Adamczyk. – Realizujemy program budowy 100 obwodnic, który przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa Polaków, poszerza także dostęp do wielu polskich miejscowości. Realizujemy program budowy dróg krajowych, program przebudowy polskiej kolei, krajowy program kolejowy, wreszcie realizowany jest wielki program wsparcia samorządów w budowie, przebudowie i modernizacji dróg gminnych i powiatowych. Wreszcie jest także program Kolej Plus i program dworcowy.

 

Minister zaznaczył, że obecnie 10 mln Polaków ma bardzo utrudniony dostęp do transportu kolejowego, a 2 mln mieszka w podobnym układzie komunikacyjnym, jak w gminie Halinów – jest tor, ale nie ma przystanku.

– Dziś program budowy 200 przystanków nabrał realnych kształtów – mówił minister. – Mam nadzieję, że za 5 lat powiemy, że program przystanków prezydenckich – tak na roboczo nazwałem ten program – zostanie zrealizowany.

Fot. screen z konferencji prasowej

Dodaj komentarz