Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

W Wodzisławiu Śląskim powstanie nowy przystanek kolejowy

W centrum Wodzisławia Śląskiego powstanie nowy przystanek kolejowy. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę wartą ponad 3 mln zł. Będzie to jedenasta inwestycja w ramach programu przystankowego w woj. śląskim.

Peron na stacji Wodzisław Śląski (fot. Mirosław Siemieniec / PKP PLK)
Peron na stacji Wodzisław Śląski (fot. Mirosław Siemieniec / PKP PLK)

Przystanek Wodzisław Śląski Centrum zaplanowano blisko rynku, pomiędzy Wodzisławiem a Czyżowicami (koło przejazdu na ul. Krętej/Ofiar Oświęcimskich). Wykonawca prac dostosuje peron do osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposaży go także w ławki, wiaty, oświetlenie i nagłośnienie. Pojawią się również tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy.

– To jedenasta umowa podpisana w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” w woj. śląskim. Pasażerowie zyskają dogodne połączenie kolejowe w tej części regionu. Konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i poprawy dostępu do kolei – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O inwestycji mówi także prezes Zarządu PKP PLK.

– Budowa nowego przystanku Wodzisław Śląski Centrum jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie koleją. Przystanek ułatwi podróże mieszkańcom i zachęci kolejnych pasażerów do korzystania z dogodnych połączeń kolejowych – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Wartość inwestycji to ponad 3 mln zł netto. Zakończenie prac planowane jest w I kwartale 2024 r.

Lepszy dostęp do komunikacji kolejowej

Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program został zaktualizowany 15 czerwca 2022 r. uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania planu realizacji zadania.

Program przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej, a także międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki inwestor wykorzysta m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych.

W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129. W woj. śląskim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej m.in. Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce, gdzie wykonawca zrealizował już prace, a także Rybnik Paruszowiec, Pawłowice Śląskie Centrum i Warszowice.

Dodaj komentarz