Inwestycje Wydarzenia

We Wrześni powstaną dwa bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Września podpisali umowę o współpracy w ramach budowy dwóch bezkolizyjnych skrzyżowań na ul. Działkowców pod linią kolejową Oleśnica – Gniezno oraz Poznań – Warszawa (Oleśnica – Chojnice oraz na łącznicy Września – Podstolice). Prace zakończą się w 2023 r.

Porozumienie o współpracy z ramienia miasta podpisał burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny, ze strony PKP Polskich Linii Kolejowych – Krzysztof Pietras, Dyrektor Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

– Z punktu widzenia lokalnej społeczności oraz kierowców, podpisanie porozumienia jest istotnym momentem w rozwoju miasta – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Września zyska dwa wiadukty kolejowe, które umożliwią bezkolizyjne przekraczanie torów. Bezpośrednio wpłynie to na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, kierowców oraz kolei. Dziękuję samorządowi oraz PKP PLK za podjęcie współpracy i rozpoczęcie realizacji tej inwestycji.

O współpracy mówił także burmistrz Wrześni.

– Inwestycja jest niezmiernie dla miasta i gminy ważna – mówi burmistrz Wrześni. – Ruch pociągów w mieście jest tak duży, że rogatki na przejazdach kolejowo-drogowych zamykane są co kilkanaście minut. Według naszych obliczeń w ciągu godziny zamknięte są przez 20 minut. W komunikacyjnym szczycie powoduje to spore utrudnienia. A droga, na której znajduje się jeden z przejazdów prowadzi do Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – miejsca, do którego codziennie przyjeżdżają setki pojazdów. Drugie skrzyżowanie z torami prowadzi m.in. do ogródków działkowych, do których zmierza wielu mieszkańców.

Czytaj dalej >