Inwestycje Wydarzenia

We Wrześni powstaną dwa bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Września podpisali umowę o współpracy w ramach budowy dwóch bezkolizyjnych skrzyżowań na ul. Działkowców pod linią kolejową OleśnicaGniezno oraz PoznańWarszawa (OleśnicaChojnice oraz na łącznicy Września – Podstolice). Prace zakończą się w 2023 r.

Porozumienie o współpracy z ramienia miasta podpisał burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny, ze strony PKP Polskich Linii Kolejowych – Krzysztof Pietras, Dyrektor Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

– Z punktu widzenia lokalnej społeczności oraz kierowców, podpisanie porozumienia jest istotnym momentem w rozwoju miasta – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Września zyska dwa wiadukty kolejowe, które umożliwią bezkolizyjne przekraczanie torów. Bezpośrednio wpłynie to na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, kierowców oraz kolei. Dziękuję samorządowi oraz PKP PLK za podjęcie współpracy i rozpoczęcie realizacji tej inwestycji.

O współpracy mówił także burmistrz Wrześni.

Inwestycja jest niezmiernie dla miasta i gminy ważna – mówi burmistrz Wrześni. – Ruch pociągów w mieście jest tak duży, że rogatki na przejazdach kolejowo-drogowych zamykane są co kilkanaście minut. Według naszych obliczeń w ciągu godziny zamknięte są przez 20 minut. W komunikacyjnym szczycie powoduje to spore utrudnienia. A droga, na której znajduje się jeden z przejazdów prowadzi do Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – miejsca, do którego codziennie przyjeżdżają setki pojazdów. Drugie skrzyżowanie z torami prowadzi m.in. do ogródków działkowych, do których zmierza wielu mieszkańców.

Podpisane dziś porozumienie jest jednym z wielu takich dokumentów sygnowanych przez PKP PLK na terenie całej Polski.

– Dziś budujemy bezkolizyjne skrzyżowania we Wrześni, ale takie obiekty tworzymy przez cały rok w całej Polsce – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK. – Zaangażowanie spółki w projekt to ok. 20 mln zł. Doprowadzenie do realizacji tej inwestycji to przede wszystkim determinacja samorządu miasta i gminy Września oraz dobrej współpracy z PKP PLK.

Inwestycja za ponad 35 mln zł jest współfinansowana z unijnego programu POIiŚ. Realizowana będzie w ramach projektu „„Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”.

W Wielkopolsce w ramach realizowanego projektu powstanie 7 bezkolizyjnych skrzyżowań w 5 miejscowościach. Poza Wrześnią większe bezpieczeństwo i lepszy system komunikacji będzie także:

  • w Kostrzynie (na ul. Nowy Świat, linia PoznańWarszawa) – po wybudowaniu wiaduktu kolejowego przy tunelu drogowym powstają drogi dojazdowe, za które odpowiedzialny jest samorząd
  • W Poznaniu (na ul. Lutyckiej i ul. Golęcińskiej, linia PoznańPiła) – powstaje dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia budowy dwóch wiaduktów drogowych
  • W Kobylnicy (w ciągu ul. Swarzędzkiej, linia Poznań Wschód – Skandawa) – w I kwartale br. samorząd planuje podpisanie umowy z wykonawcą na wykonanie dokumentacji projektowej i budowę wiaduktu kolejowego
  • W Plewiskach (wiadukt drogowy w ciągu ul. Kolejowej, linia Warszawa Zachodnia – Kunowice) – wybrany wykonawca przygotowuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do Newslettera!

Dodaj komentarz