Knorr-Bremse, lider branży kolejowej inwestuje w przyszłościowe rozwiązania, zachęcając pasażerów do korzystania z transportu publicznego. Wybór ten jest świetną alternatywą dla osób, którym, zależy na mniejszych wydatkach oraz bliskie jest im dobro naszej planety. Wszystko za sprawą ekonomicznej i ekologicznej jazdy podróżujących.
Liczba ludności na świecie w połowie listopada ubiegłego roku osiągnęła 8 miliardów – wynika z opublikowanego raportu ONZ. Sytuacja ta wiąże się ze zwiększoną ilością pojazdów w aglomeracjach miejskich, co nie wpływa z korzyścią na ogólnoświatowe próby redukcji emisji CO2. Ograniczenie natężenia ruchu w miastach wydaje się więc niezbędne, aby przeciwdziałać temu procesowi.
Upowszechnianie transportu zbiorowego oznacza mniej samochodów w centrach miast, a więc niższy poziom hałasu i spalin. Światowe trendy i potrzebę zmian w transporcie publicznym dostrzega również Grupa Knorr-Bremse, lider rynku systemów hamulcowych i innych systemów dla pojazdów szynowych i użytkowych.
Firma promuje transport publiczny (pojazdy szynowe), jako przyszłościowy, poprzez zwiększenie efektywności energetycznej oraz redukcję ich śladu węglowego. Rozwiązaniami umożliwiającymi realizację tych celów są oferowane przez Knorr-Bremse m.in. technologie zapewniające zmniejszone zużycie par ciernych, a także minimalizację poziomu emitowanego hałasu.
Pojazdy elektryczne i czyste powietrze
Innowacyjny transport publiczny otwiera dziś przed pasażerami zupełnie nowe możliwości, za sprawą energooszczędnych systemów HVAC od Merak clean[air], które filtrują i oczyszczają powietrze w celu eliminacji wirusów w tym SARS-CoV-2.
To pionierskie rozwiązanie powstałe w czasie trwania pandemii COVID-19 stanowi ogromny atut dla podróżujących gwarantujący ich bezpieczeństwo. Inne systemy green [air] dostarczane na rynek przez Knorr-Bremse, dzięki energooszczędności niwelują powstawanie efektu cieplarnianego (GWP).
Ekonomiczną jazdę gwarantują również systemy wspomagania maszynisty LEADER, systemy powietrzne AirSupply Smart oraz ECOSystemy marki Microelettrica, które przechwytują dane dotyczące jazdy w celu poprawy efektywności energetycznej. Także ekologiczne wentylatory ECOFAN zużywają o 30 procent mniej energii niż tradycyjne systemy. Wartość ta jest dodatkowo poprawiona za sprawą systemów sterowania Light Integrated Train Energy (LITE), pozwalających zaoszczędzić nawet jedną tonę metryczną masy na pociąg.
Ekologiczny zakład na Podkarpaciu
Knorr-Bremse aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Dotyczy to zarówno oferowanych przez firmę produktów, jak i realizowanych inwestycji, m.in. w zielone budownictwo. Przykładem ostatniej jest nowy zakład firmy w Rzeszowie, zlokalizowany w Parku Naukowo- Technologicznym w Strefie Aktywności Gospodarczej Rzeszów-Dworzysko. Budynek powstał zgodnie z założeniami Grupy zorientowanymi na zrównoważony rozwój.
Obiekt zajmuje powierzchnię ok. 23 tys. m2, z czego ponad 19 tys. m2 to hala produkcyjna, a 4 tys. m2 to biura. Posiada on proekologiczny certyfikat BREEAM świadczący o tym, że budynek dopasowany jest do standardów zielonego budownictwa, a budowa zakładu przeprowadzona została z poszanowaniem środowiska naturalnego. Zastosowane w nim proekologiczne rozwiązania to m.in. specjalne termostaty i czujniki, które zwiększają efektywność energetyczną i umożliwiają kontrolowanie temperatury w budynku.