global Tramwaje Wydarzenia

Alstom wygrywa kontrakt tramwajowy w Arabii Saudyjskiej. Jego wartość? Pół miliarda euro

Alstom i Królewska Komisja ds. AlUla (RCU) podpisali umowę na dostawę pionierskiego tramwaju zasilanego akumulatorowo. Kontrakt wart jest ponad 500 mln euro. Pojazd wyjedzie na najdłuższą na świecie linię bez sieci trakcyjnej.

Fot. Alstom
Fot. Alstom

W pełni zintegrowany system tramwajowy Alstom składać się będzie z 20 najnowocześniejszych tramwajów akumulatorowych Citadis B. Linia, po której kursować będą pojazdy, liczy 22,4 km długości I 17 przystanków, zapewniając dojazd do pięciu głównych historycznych dzielnic AlUla – miasta i oazy w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, ok. 20 km od Mada’in Salih i 120 km na pd.-zach. od Tajmy.

-Projekt ten jest naprawdę wyjątkowy – zapewni mieszkańcom I turystom możliwość zobaczenia historycznego miasta z okien dostosowanego do klimatu tramwaju – mówi Mohamed Khalil, Dyrektor Zarządzający Alstom Arabia Saudyjska. – Ponadto, projekt odpowiada na element Wizji 2030 – w tym skupieniu się Arabii Saudyjskiej na mądrej ekologii.

 

Jaką role odgrywa Alstom? Firma rozpocznie od projektu system, następnie zintegruje, zainstaluje, przetestuje I uruchomi bezsieciowy tramwaj zasilany akumulatorowo. Alstom dostarczy także sprzęt zasilający sygnalizacyjny I komunikacyjny oraz zapewni pełną konserwację tramwajów przez 10 lat.

Zespoły serwisowe będą realizować naprawy jako tzw. warsztat objazdowy. Tym samym Alstom zwiększy ich dostępność I elastyczność pracy. Zapewni również solidne programy szkoleniowe dla motorniczych.

Tramwaje będą produkowane we francuskich zakładach Alstom, w tym w La Rochelle.

Dodaj komentarz