Jest to rozwiązanie, które również niestety ogranicza zdolność kredytową przedsiębiorstwa.
Gwarancja ubezpieczeniowa
To rozwiązanie zdecydowanie łatwiejsze i tańsze do uzyskania niż gwarancja bankowa nawet jeśli wymagane jest zabezpieczenie.
Wydając gwarancje, zakłady ubezpieczeń zwykle dość elastycznie podchodzą do ich wystawienia, oczywiście oceniając wcześniej ryzyko i zabezpieczając je np. wekslem in blanco lub innym zabezpieczeniem rzeczowym. Warto dodatkowo podkreślić, że wystawianie gwarancji przez podmioty podlegające ścisłej kontroli nadzoru finansowego (KNF), daje beneficjentowi pewność wypłaty roszczenia z gwarancji w przypadku szkody.
Dużą zaletą gwarancji ubezpieczeniowej jest również to, iż daje ona wykonawcy większą swobodę w dysponowaniu własnym majątkiem. wykonawca nie musi blokować swoich środków finansowych tytułem zabezpieczenia. Przy dużych kontraktach ma to ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na poprawę wyniku finansowego i pomaga wykonawcy odciążyć limit kredytowy w banku.
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również to, że zakład ubezpieczeń po sprawdzeniu zasadności roszczenia, ma obowiązek wypłacić kwotę objętą roszczeniem w ciągu zaledwie kilku dni, ustalonych w treści gwarancji.
Co wybrałby ekspert? Odpowiedź wydaje się oczywista. Łatwość uzyskania oraz koszty przemawiają zdecydowanie za wyborem gwarancji ubezpieczeniowych, jako zabezpieczenia.
Przy gwarancjach ubezpieczeniowych warto wspomnieć o jeszcze jednej niewątpliwej korzyści – możliwości skorzystania z usług brokera. Zwłaszcza w dobie pandemii, ekspert który pomoże przejść przez każdy etap trwania kontraktu i uzyskać możliwie najniższą cenę (dostęp do większej liczby potencjalnych gwarantów), minimalne zabezpieczenia i treść gwarancji akceptowalną przez obie strony, może okazać się nieocenioną pomocą.