Raport z Polski Tabor Wydarzenia

CTL Logistics straci certyfikat bezpieczeństwa? Spółka wydała oświadczenie

Inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego wszczęli postępowanie o cofnięcie certyfikatu bezpieczeństwa spółce CTL Logistics sp. z o.o. Powodem są liczne zaniedbania i nieprawidłowości w systemie zarządzania bezpieczeństwem, stwierdzone w trakcie kontroli zainicjowanej po wrześniowym incydencie na stacji Łowicz Główny.

CTL Logistics sp. z o.o.

Postępowanie administracyjne ws. cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa przewoźnikowy wszczęte zostało z urzędu.

– Powodem były liczne nieprawidłowości stwierdzone w trakcie kontroli przeprowadzonej u przewoźnika w zakresie funkcjonowania systemu zarządzania bezpieczeństwem – informuje UTK. – Kontrola w spółce była reakcją Prezesa UTK na zdarzenie kolejowe, do którego doszło na stacji Łowicz Główny.

 

Chodzi o incydent, który miał miejsce 9 września 2021 r. Na skutek niezatrzymania się przed semaforem wskazującym sygnał „stój” i najechania na wykolejnicę doszło do wykolejenia lokomotywy i jednego wagonu pociągu przewoźnika CTL Logistics sp. z o.o. Maszynista, który spowodował wypadek był w stanie nietrzeźwym i nie posiadał uprawnień do prowadzenia pociągu.

Przeprowadzona przez inspektorów UTK po zdarzeniu kontrola wykazała liczne nieprawidłowości i zaniedbania w funkcjonowaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem w następujących obszarach:

  • zarządzania kwalifikacjami i stanem psychofizycznym pracowników,
  • zarządzania ryzykiem,
  • podziału obowiązków oraz monitorowania prawidłowości wykonywania powierzonych działań,
  • zarządzania dokumentacją.

Prezes UTK przypomina, że każdy pracodawca przed zatrudnieniem maszynisty, powinien sprawdzić status jego licencji za pomocą Systemu Obsługi Licencji Maszynisty (SOLM).

Oświadczenie w sprawie wydała także spółka CTL Logistic. 

W związku z opublikowaniem na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego informacji o wszczęciu postępowania o cofnięcie Spółce CTL Logistics certyfikatu bezpieczeństwa, którego powodem miałyby być liczne nieprawidłowości stwierdzone w trakcie kontroli przeprowadzonej w zakresie funkcjonowania systemu zarządzania bezpieczeństwem w CTL Logistics Sp. z o.o. niniejszym oświadczamy: