Raport z Polski

COVID-19: Ministrowie transportu UE rozmawiali o wsparciu dla transportu

Fot. Kancelaria Premiera

– Z uwagi na znaczące konsekwencje dla gospodarki wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 konieczne są działania, które zapewnią wsparcie dla wszystkich przedsiębiorstw dotkniętych skutkami COVID-19, w szczególności w sektorze transportu – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podcas wideokonferencji ministrów transportu UE.

Konferencja online zorganizowana została w środę 18 marca. Poza ministrem Adamczykiem, udział w niej wzięli m.in. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa oraz Komisarz ds. Transportu, Adiny Vălean. Ministrowie rozmawiali na temat działań podejmowanych przez poszczególne państwa w zakresie transportu, które mają przeciwdziałać rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 oraz instrumentów pomocy gospodarczej dla przedsiębiorstw tej branży.

W trakcie rozmów podkreślano konieczność zapewnienia ciągłości działalności gospodarczej, zagwarantowania przepływu towarów i łańcucha dostaw, szczególnie w odniesieniu do produktów medycznych i żywności.

– W Polsce w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 podjęliśmy trudne decyzje, podyktowane dbałością o zdrowie publiczne. Zadecydowaliśmy o czasowym wprowadzeniu restrykcji w zakresie wykonywania międzynarodowego transportu pasażerskiego w transporcie lotniczym i kolejowym – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

 

Przedstawiciel polskiego rządu podkreślił, że zmniejszenie możliwości rozprzestrzeniania się pandemii wirusa w Europie i na świecie wymaga skoordynowanych i zdecydowanych działań.

 

– Wymaga to wprowadzenia szeregu ograniczeń, w tym w transporcie i przy przekraczaniu granic. W tej wyjątkowej sytuacji zdrowie publiczne ma wartość nadrzędną – podkreślił minister A. Adamczyk, zaznaczając, że w geście solidarności z innymi państwami UE Polska stara się zapewnić przejazdy dla obywateli innych państw, w celu powrotu do domu.

 

– W tym celu, w razie konieczności uruchamiane są specjalne pociągi ewakuacyjne – dodał minister.

 

Jednocześnie za niezbędne uznał zapewnienie lotniczego, kolejowego i drogowego transportu towarów.

– Z uwagi na znaczące konsekwencje dla gospodarki wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 konieczne są działania, które zapewnią wsparcie dla wszystkich przedsiębiorstw dotkniętych skutkami COVID-19, w szczególności w sektorze transportu. Wsparcie to powinno przyjąć różne formy, w tym bezpośredniej pomocy ze strony UE – zaapelował minister A. Adamczyk.

Dodaj komentarz