Inwestycje Wydarzenia

CPK stworzyło Pasażerski Model Transportowy

Po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego z kolei dalekobieżnej skorzystać może nawet 120 mln pasażerów. Spółka CPK opracowała Pasażerski Model Transportowy (PMT) i sieciową prognozę ruchu pasażerskiego w Polsce, które uwzględniają transport drogowy, kolejowy i lotniczy. Inwestycja, jaką jest CPK, pozwoli na dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w Polsce – wynika z najnowszych danych.

Jak prognozuje CPK, wśród 120 mln pasażerów kolei dalekobieżnej, do pociągów Intercity wsiąść może nawet 95 mln osób, zaś do regionalnych ekspresów – 25 mln pasażerów.

Dla porównania: w 2019 r. spółka PKP Intercity przewiozła niespełna 49 mln pasażerów. W tym roku wyniki będą gorsze, na co duży wpływ ma pandemia.

W najbliższym czasie planowane jest dalsze uszczegółowienie prognoz dla ruchu regionalnego o nowe założenia, w tym m.in. uwzględniające program Kolej Plus.

Według najnowszych danych, po uruchomieniu nowego lotniska tylko na kluczowym odcinku sieci kolejowej – łączącym Warszawę z CPK  – podróżować będzie blisko 65 tys. pasażerów dziennie (to więcej, niż obecnie przemieszcza się w ciągu dnia autostradą A2 między Warszawą i Łodzią). Nowa infrastruktura kolejowa pozwoli zapewnić bardzo dobrą dostępność nowego portu lotniczego. Jak wynika z wyliczeń CPK, do 40 proc. pasażerów będzie dojeżdżać do CPK koleją.

– Sieciowa prognoza ruchu wskazuje niezbicie na istotne znaczenie planowanych inwestycji kolejowych CPK dla likwidacji wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Budowa nowych linii, na obszarach dotychczas pozbawionych dogodnych połączeń, pozwoli na zwiększenie liczby osób podróżujących koleją i przyczyni się do wzrostu atrakcyjności tego środka transportu w naszym kraju – mówi Marcin Horała, Wiceminister Infrastruktury i Pełnomocnik Rządu ds. CPK.

 

Czytaj dalej >