Konferencja

Czy kolej pozytywnie wpływa na środowisko? W Warszawie trwa proekologiczna konferencja “Kolej na energię”

Jaki kolej ma i jaki może mieć wpływ na klimat? O tym debatują uczestnicy II edycji Konferencji „Kolej na energię”. W trakcie wydarzenia omawiane są innowacyjne i proekologiczne rozwiązania związane z branżą kolejową w Polsce i na świecie. Prezentowany jest również model biznesowy programu “Zielona Kolej”.

Temat ochrony środowiska i proekologicznych działań staje się coraz popularniejszy. O świadomości ekologicznej mówimy już nie tylko w kontekście segregowania śmieci oraz palenia w piecach. Temat istotny jest również w branży transportowej, w tym w branży kolejowej. W ostatnich miesiącach szczególnie ważne były zagadnienia związane z energią.

Proekologiczne rozwiązania zaczynają być widoczne m.in. w inwestycjach spółek przewozowych czy samorządów terytorialnych. Na pociągi hybrydowe postawiły Koleje Dolnośląskie, o wodorowych coraz częściej mówią także przedstawiciele bydgoskiej PESY.

Zdaniem wielu specjalistów z branży, kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, który obecnie istnieje na świecie. Jak wskazuje raport Europejskiej Agencji Środowiska, kolej emituje jedynie 0,5 proc. dwutlenku węgla do atmosfery – najmniej spośród wszystkich środków transportu na terenie Unii Europejskiej.

– Dostrzegamy dużą potrzebę innowacyjności, podejmujemy w spółce szereg działań proekologicznych. W 2019 roku podpisaliśmy umowę na montaż liczników w naszych pojazdach, co w połączeniu z EcoDrivingiem pozwoli na efektywne zarządzanie zużyciem energii – mówił Marek Chraniuk, prezes PKP IC.