Aktualności Analizy

Czy megrail to droga do transformacji kolei?

Korzyści społeczne

Według IDOM i Nevomo oszczędność czasu podróży to jedna z najważniejszych korzyści z inwestycji w technologię magrail. Dotyczy to zarówno wyjazdów służbowych, jak i prywatnych. Inwestycja przyniosłaby również znaczne benefity w obszarach społecznych i środowiskowych. Nowoczesna kolej o dużej prędkości przyciągnęłaby pasażerów dotychczasowo korzystających z drogowego i krótkodystansowego transportu lotniczego, co doprowadziłoby do zmniejszenia kosztów wypadków, redukcji emisji CO2 oraz poziomu hałasu. Całkowity efekt ekonomiczny w tym zakresie wyniósłby nawet 2,5 mld zł (0,6 mld euro), a ilości emisji CO2 zmniejszyłaby się o co najmniej 2,1 mln ton w stosunku do wariantu KDP.

Istotne jest, aby to studium i technologię magrail umieścić w szerszym kontekście. Wyniki analizy i stworzone założenia można rozszerzyć na całą Polskę, a nawet jeszcze szerzej – na znaczną część Europy. Dalsza rozbudowa linii Y z Poznania do Berlina, planowane połączenia do Centralnego Portu Komunikacyjnego czy nowe projekty KDP w Europie, jak np. relacja BerlinPragaWiedeń – potencjalnie również mogłyby skorzystać na technologii magrail komentuje Michał Litwin, Dyrektor ds. Strategii w Nevomo. – Biorąc pod uwagę rosnącą presję społeczną i polityczną związaną z lotami krótkodystansowymi, tworzy się oczywista nisza rynkowa dla środków transportu umożliwiających osiągnięcie dużych prędkości. Wyścig już się rozpoczął i niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że Europa ma własną odpowiednią technologię. Z tego punktu widzenia magrail można uznać za europejską odpowiedź na chińskie superszybkie maglevy.

 

– Kolejną ważną kwestią jest wpływ technologii magrail na elastyczność w regulacji dostaw transportowych. Jak wynika z badania, rozwiązanie ma wiele niezaprzeczalnych zalet i potencjał transformacji całego sektora, poprzez zwiększoną prędkość przejazdów, zmniejszone emisje z sektorów transportu lotniczego i drogowego, niskie koszty i dostępność. Zaletą magrail, która nie jest poruszana w dyskusjach, są znacznie częstsze przewozy pasażerów i zwiększona zdolność operacyjna przewoźników kolejowych. Przyspieszenia i opóźnienia oraz szyty na miarę system sygnalizacji powinny umożliwić uruchamianie pojazdów magrail z wysokimi częstotliwościami, nawet co kilka minut – dodaje Wojciech Gaweda, Dyrektor Działu Analiz Transportu w IDOM.

 

Magrail zdobywa zaufanie inwestorów 

Nevomo jest w trakcie trzeciej rundy kampanii equity crowdfundingowej na jednej z wiodących europejskich platform inwestycji kapitałowych, Seedrs. Spółka osiągnęła swój cel już pierwszych 5 dniach trwania kampanii. Jak dotąd pozyskała 1,1 mln euro przy zaangażowaniu ponad 750 inwestorów. Zebrane środki posłużą do przeprowadzenia pełnowymiarowych testów kluczowych komponentów magrail, przygotowania do pilotażowego wdrożenia, a także do nowych prac badawczo-rozwojowych i kontynuacji ochrony własności intelektualnej.

O raporcie

Raport „Wstępne studium wykonalności technologii magrail na linii Y” został opracowany w oparciu o wiedzę IDOM dotyczącą linii kolei dużych prędkości Y. Umożliwiło to autorom stworzenie modelu opartego na rzeczywistych danych. Badanie, na podstawie którego opracowany został materiał, jest zgodne z wytycznymi do analizy kosztów i korzyści projektów inwestycyjnych opublikowanymi przez KE w 2015 r.

Dodaj komentarz