Raport z Polski

Grupa PKP przekazuje środki na zakup testów

Instytut Hematologii i Transfuzjologii, za pieniądze przekazane z darowizny przez spółki Grupy PKP i Fundację Grupy PKP, zamierza kupić ok. 30 tys. testów. Te trafią do nowopowstałego laboratorium w Zakładzie Wirusologii.

Spółki Grupy PKP przekazały na wsparcie zakupu niezbędnych odczynników w procesie diagnostyki łącznie około 2,3 miliona złotych. Testy wraz drobnym sprzętem jednorazowym trafią do nowopowstałego laboratorium w Zakładzie Wirusologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który prowadzi badania laboratoryjne próbek w kierunku COVID-19 (RNA SARS-CoV-2). Pozwoli to zwiększyć liczbę testów dostępnych w zakładzie i wpłynie pozytywnie na możliwość realizacji badań.

– Nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych spółki skarbu państwa przeznaczyły już setki milionów złotych na walkę z epidemią koronawirusa. Grupa PKP nie jest wyjątkiem. Jej działanie potwierdza, jak cennym wsparciem dla potrzebujących są polskie firmy. Chcą i potrafią pomagać, choć same muszą szukać nowych rozwiązań w gospodarczej rzeczywistości kryzysu wywołanego epidemią – mówi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

 

O inicjatywie mówi też minister infrastruktury.

– Społeczność kolejarzy włączyła się w akcję walki z koronawirusem w naszym kraju. Inicjatywa Grupy PKP o przekazaniu pieniędzy na zakup testów jest niezwykle cenna, ponieważ pokazuje, że spółki kolejowe prowadzą społecznie odpowiedzialny biznes – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

Wsparcie w walce z koronawirusem zadeklarował także prezes zarządu PKP S.A.

– Spółki Grupy PKP, jako firmy odpowiedzialne społecznie, od początku pandemii koronawirusa w naszym kraju włączają się w proces wspierania służby zdrowia. To niezwykle ważne, zarówno w zakresie zwiększania możliwości diagnostycznych poprzez konkretne ośrodki, ale również poprawy komfortu i warunków pracy personelu medycznego – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

 

Istotę współpracy podkreśliła prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

– W sytuacji pandemii sposobem na jej pokonanie jest współpraca wszystkich podmiotów, które mogą finansowo wesprzeć służbę medyczną. Dzięki środkom zebranym w wyniku współpracy Fundacji ze spółkami Grupy PKP, dyrekcja Instytutu Hematologii i Transfuzjologii kupi odczynniki i sprzęt do nowoutworzonego laboratorium, gdzie wykonywane są badania na obecność RNA wirusa SARS-CoV-2. Jeśli chodzi o walkę z koronawirusem nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Działamy dalej – zapewnia Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

 

Do tej pory za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP spółki kolejowe, przekazały już kilka milionów  złotych m.in. na zakup sprzętu dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz odczynników i innych środków, żeby uruchomić badania laboratoryjne w kierunku COVID-19, w Narodowym Instytucie Leków.

Oprócz pomocy finansowej dla placówek medycznych Fundacja Grupy PKP prowadzi również działania wspierające. Polegają one m.in. na pomocy osobom przebywającym w kwarantannie, udostępnianiu maseczek pracownikom branży kolejowej oraz zbiórce komputerów, niezbędnych do e-learningu, dla dzieci z rodzin potrzebujących takiego wsparcia.