Raport z Polski Wydarzenia

Jak pracownicy kolei mogą bronić się przed cyberatakami?

W najnowszym wydaniu „Problemy Kolejnictwa: dostępne są wytyczne dot. cyberbezpieczeństwa dla pracowników kolei. Opracowanie, stworzone przez Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-Kolej, powstało na podstawie udostępnionego przez Komisję Europejską dokumentu „Transport cybersecurity toolkit”

Wytyczne w przystępny i syntetyczny sposób opisują cztery najważniejsze zagrożenia: złośliwe oprogramowanie, rozproszone blokowanie usług, nieuprawniony dostęp i kradzież oraz manipulację oprogramowaniem.

W dokumencie przedstawiono również dobre praktyki minimalizujące ryzyko. Nowoczesne rozwiązania cyfrowe są wykorzystywane zarówno we wsparciu działań przedsiębiorstw współtworzących system kolei, jak i w zakresie wspierania prowadzenia ruchu i nadzoru eksploatacji kolei. Dlatego wytyczne powinny być jak najszerzej udostępnione pracownikom kolei, którzy w swojej pracy korzystają z komputerów.

Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-Kolej  (z ang. ISAC – Information Sharing and Analysis Center) powstało w wyniku porozumienia spółek kolejowych, Instytutu Kolejnictwa oraz NASK – Państwowego Instytutu Badawczego. Głównym celem ISAC – Kolej jest stała wymiana wiedzy oraz doświadczeń z zakresu incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa pomiędzy uczestniczącymi w przedsięwzięciu podmiotami. Inicjatywa przyczynia się również do podniesienia odporności na cyberzagrożenia systemów teleinformatycznych wykorzystywanych przez transport kolejowy.

Wytyczne są dostępne bezpłatnie w nr 191 „Problemów Kolejnictwa” wraz z artykułem, który przedstawia w skrócie europejskie i krajowe działania podejmowane w celu zapewnienia ochrony transportu kolejowego przed cyberzagrożeniami.

Informacja Urząd Transportu Kolejowego

Dodaj komentarz