Wywiady

Katarzyna Kucharek: Lubię wyzwania. Poprzeczkę stawiam sobie wysoko

Fot. nadesłane

– Bardzo lubię wyzwania i nie ukrywam, że też zdrową rywalizację. Lubię stawiać sobie poprzeczkę wysoko, przez co do każdego zadania podchodzę bardzo profesjonalnie – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP, w wywiadzie dla magazynu Global Railway Review.

Jak rozpoczęła się Pani kariera i jakie stanowisko obecnie Pani zajmuje/na czym polega Pani obecna praca?

Pracę w branży kolejowej rozpoczęłam od razu po studiach. Byłam zatrudniona u zarządcy narodowej sieci linii kolejowych. Tam zdobyłam doświadczenie zawodowe zwłaszcza w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz rozwinęłam umiejętności Public Relations. Zaczynałam od stanowiska specjalisty i zawsze moja praca była związana mniej lub bardziej z projektami społecznymi.  Trzy lata później objęłam samodzielne stanowisko koordynatora ds. kampanii społecznych, a rok później stworzyłam zespół odpowiedzialny, m.in. za prowadzenie największej kampanii społecznej w branży kolejowej. Celem tej kampanii, istniejącej do dziś, jest wyeliminowanie wypadków na przejazdach.

Współpracowaliśmy z innymi firmami z branży, mediami, osobami publicznymi, czy nawet celebrytami, by zrealizować postawiony przez nas cel. Głównie dzięki tej pracy nawiązałam współpracę z grupami roboczymi działającymi na arenie międzynarodowej. Poznałam wspaniałych, mądrych i pełnych pasji ludzi, od których mogłam czerpać inspirację i dobre praktyki, stosowane za granicą. Jak się nad tym zastanowić, to mam „książkową” karierę: specjalista, koordynator, naczelnik, dyrektor, członek zarządu i funkcja prezesa, którą sprawuję obecnie. Fundacja Grupy PKP została założona w 2013 roku przez PKP S.A. – podmiot pełniący nadzór właścicielski nad spółkami Grupy PKP. Od 2016 roku jestem w jej zarządzie. Mówiąc bardzo ogólnie prowadzę małą firmę, o bardzo szerokiej działalności, począwszy od wcześniej wspomnianego bezpieczeństwa, innowacji, tradycji, pomocy osobom z niepełnosprawnościami, aż po pomoc osobom potrzebującym z różnych przyczyn.

Który z obszarów Pani pracy stanowi największe wyzwanie/daje największą satysfakcję i dlaczego?

Bardzo lubię wyzwania i nie ukrywam, że też zdrową rywalizację. Lubię stawiać sobie poprzeczkę wysoko, przez co do każdego zadania podchodzę bardzo profesjonalnie. Lubię zdobywać nowe doświadczenia, dlatego chętnie podejmuję się nowych zadań i nie mam problemów z przystosowywaniem się do dynamicznych zmian. Moim zdaniem największym, pierwszym wyzwaniem było wiele lat temu stworzenie od podstaw zespołu. Udało mi się przekonać zwierzchników do tego, że warto się zdecydować na taką zmianę organizacyjną. Obszar prac okazał się na tyle ważny, że miałam pełne wsparcie przełożonych. W tamtym okresie otrzymaliśmy wiele wyróżnień i nagród za działalność. Z pewnością każda walka o kolejne stanowiska stanowiła pewien rodzaj wyzwań. Niemniej jednak w pracy codziennej stale się one zdarzają i to napędza mnie do działania.  Objęcie funkcji Prezesa Zarządu Fundacji Grupy PKP było ważnym krokiem w mojej karierze zawodowej. Realizujemy również projekty charytatywne i mamy do czynienia z różnymi tematami, które chwytają za serce i wymagają zachowania zimnej krwi. Praca ta daje dużo satysfakcji i nie ukrywam, że jest mi miło jak słyszę dobre opinie na temat pracy mojego zespołu i naszej działalności na rzecz innych, to jest chyba największa nagroda.

Dodaj komentarz