global Inwestycje Wydarzenia

Koleje Czeskie chcą zainstalować w pociągach technologię CrashCall

Koleje Czeskie planują wyposażyć swoje pociągi w nowoczesne urządzenia, które w momencie wypadku poinformują dyspozytorów o zdarzeniu. Technologii CrashCall w Europie jeszcze nie wdrożono.

System, w przypadku niebezpiecznej kolizji lub wypadku będzie automatycznie generował informacje o wystąpieniu zdarzenia, niezależnie od maszynisty lub innego członka załogi pociągu – informuje Gabriela Novotná, rzeczniczka Kolei Czeskich. – Bezzwłocznie przekaże informacje do odpowiedniego centrum dyspozytorskiego przewoźnika.

Dzięki takiej technologii uczestnikom wypadku szybciej mogłaby zostać udzielona pomoc medyczna. W europejskich pociągach takiego urządzenia jeszcze nie wdrożono. Podobny system jest jednak obowiązkowy (od 2018 r.) we wszystkich nowych samochodach osobowych znajdujących się na terenie Unii Europejskiej.

Urządzenie eCall kontaktuje się z ratownikami w przypadku poważnego wypadku.

Koleje Czeskie konsultowały się w temacie z 15 różnymi przedsiębiorstwami z branży transportu szynowego, w tym m.in. ze spółką zależną ČD – Informační systémy, O2, Škoda Auto, Robert Bosch, Sherlog oraz kilkoma ekspertami z uniwersytetów.

Nadal nie wiadomo jednak, ile taki system może kosztować. Cena zostanie uzależniona od wymagań technicznych i możliwości producenta. Koszty to jeden z powodów, dla których przewoźnik zdecydował się przeprowadzić konsultacje.

Dodaj komentarz