Aktualności Wydarzenia

Koleje Wielkopolskie świętują Światowy Dzień Pszczół

20 maja to ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Pszczół. Inicjatywa ta, ma za zadanie przypomnieć i podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. W wybranych pociągach Kolei Wielkopolskich od godziny 9.00 do 17.00 rozdawane są nasiona do wysiewu łąk kwietnych.

To wspólna akcja Kolei Wielkopolskich, bo kolej jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, pod hasłem: „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”.

Pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Prawdziwy Armagedon przeżywają jednak właśnie w XXI wieku, a aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożonych wyginięciem. Światowy Dzień Pszczół to także okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc.

Organizatorzy poprzypominają, dlaczego działalność pszczół jest tak ważna:

– nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli. Ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300% czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół.

 

Dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu mówi:

– te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie.

 

– 20 maja z okazji Światowego Dnia Pszczół w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można spotkać przepiękną pluszową pszczołę, która będzie rozdawała specjalnie przygotowane nasiona oraz zakładki do książek z „pszczelim niezbędnikiem” – dodaje Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.

 

Dodatkowo między 17. a 30. maja na monitorach w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można oglądać specjalnie przygotowane prezentacje dotyczące pszczół i tego jak można je chronić.

Przypominamy, że każdy może poprawić los pszczół, a w tym celu wystarczy: posiać własną łąkę kwietną; zbudować i postawić domek dla owadów; zasadzić rośliny pyłkodajne i miododajne; pozostawić fragment nieskoszonej trawy.

Dodaj komentarz