global Wydarzenia

Lokomotywy jechały “na czołówkę”. Na pokładzie minister

Dokładnie 380 metrów dzieliło lokomotywy od czołowego zderzenia. Tragedii zapobiegł system Kavach, który w porę zatrzymał rozpędzone pojazdy.

Fot. ilustracyjne
Fot. ilustracyjne

Cała sytuacja na szczęście była kontrolowana. Na indyjskich torach odbywały się bowiem testy nowego systemu Kavach. Ma on zapobiegać czołowemu zderzeniu się pociągów, które znajdą się na jednym torze.

W testach udział wzięli minister kolei Aschwini Vaishnaw, a także dyrektor generalny zarządu kolei, prezes Shri VK Tripathi. Znajdowali się oni w dwóch lokomotywach, jadących naprzeciwko siebie.

Pierwszy skład wyruszył z Gullagudy do Ćitgiddy, drugi – z Chitgidda do Galagudy. W trakcie próby lokomotywy zbliżały się do siebie, jadąc na „czołówkę”.

Testowany system „Kavach” wprowadził automatyczne hamowanie i zatrzymał składy w odległości 380 metrów od siebie.

System opracowany został przez Research Design and Standards Organization (RDSO), przy współpracy z indyjskimi przedsiębiorcami. Testy zaś przeprowadziła spółka South Central Railway.

Kavach to najnowocześniejszy, elektroniczny system bezpieczeństwa. Zapewnia on pociągom ochronę przed zderzeniem.

Koleje Indyjskie wdrożą system m.in. w pociągach kursujących na liniach New Delhi – Mumbai oraz New Delhi – Howrah. To odcinki o dużym natężeniu ruchu, podatne na błędy maszynistów, mogące skutkować poważnymi wypadkami.

Dodaj komentarz