Koleje Mazowieckie podpisały umowę z konsorcjum, którego liderem jest Unibep SA, na zaprojektowanie i wybudowanie hali utrzymaniowo-naprawczej pojazdów kolejowych w Sochaczewie. Łączny koszt realizacji inwestycji wyniesie ponad 356 mln zł. Obiekt zostanie oddany do użytku w ciągu 30 miesięcy.

Po niedawno zrealizowanych inwestycjach obejmujących m.in. rekordowy zakup 61 elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT ER160, ukończony w drugiej połowie 2023 r., czas na kolejne inwestycje w Kolejach Mazowieckich. We wtorek 15 kwietnia podpisana została umowa na zaprojektowanie i wybudowanie zaplecza technicznego w Sochaczewie.
Inwestycja będzie prowadzona w systemie „projektuj i buduj”. Konsorcjum najpierw przygotuje dokumentację projektową oraz pozyska wszelkie niezbędne pozwolenia. Następnym etapem będzie wybudowanie nowych hal: utrzymaniowo-naprawczej oraz myjni taboru kolejowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wykonawcami inwestycji będzie konsorcjum firm: UNIBEP S.A. (lider) oraz przedsiębiorstwa EL-IN Sp. z o.o. i DB PROJEKT Sp. z o.o. (partnerzy).
– Koleje Mazowieckie to dziś symbol nowoczesnego transportu kolejowego. Systematycznie inwestujemy w rozwój naszego regionalnego przewoźnika. Inwestycja w Sochaczewie jest kolejnym krokiem w rozwoju spółki. Nowoczesna hala napraw i myjnia nie tylko zwiększą możliwości techniczne spółki, ale też poprawią jakość obsługi pasażerów – mówi marszałek Adam Struzik.
Nowe obiekty powstaną na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru KM w Sochaczewie. Powierzchnia zabudowy hali napraw będzie wynosić 25 tys. m2, natomiast myjni ponad 1,7 tys. m2. W zakładzie zatrudnienie znajdzie docelowo około 500 osób.
Jak zaznacza Robert Stępień, prezes zarządu, dyrektor generalny Kolei Mazowieckich, nie jest to jedyna inwestycja prowadzona w tej chwili przez spółkę.
– Rozbudowa zaplecza technicznego w Sochaczewie to kolejny krok w realizacji naszej długofalowej strategii rozwoju. Już w tej chwili trwa budowa bazy w Radomiu, której zakończenie planowane jest pod koniec tego roku. Jednocześnie cały czas realizujemy inwestycje taborowe. Mamy już zakontraktowany zakup 64 pojazdów typu FLIRT od firmy Stadler. Niedawno podpisaliśmy również umowę na 6 spalinowych zespołów trakcyjnych, które dostarczy PESA. Wszystkie te działania sprawiają, że jesteśmy jednym z najnowocześniejszych przewoźników regionalnych w Polsce.
Nowa hala w Sochaczewie będzie podzielona na cztery części, z czego w dwóch będzie prowadzony demontaż i montaż pojazdów. W budynku powstanie również część biurowo-socjalno-magazynowa. W hali będą wykonywane naprawy pojazdów, wagonów piętrowych oraz lokomotyw.
– Do tej pory wykonanie przeglądów w poziomie utrzymania P4 i P5 zlecaliśmy firmom zewnętrznym. Nowa hala utrzymaniowo-naprawcza umożliwi wykonywanie napraw we własnym zakresie. Rocznie będziemy mogli przeprowadzić naprawy nawet 120 sztuk pojazdów. Ważną częścią inwestycji będzie także nowoczesna myjnia taboru kolejowego. Muszę tu podkreślić jej aspekt ekologiczny – do mycia pudeł będzie używana woda z zamkniętego obiegu, a jako środki do mycia, będą stosowanie wyłącznie preparaty biodegradowalne – mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.