Inwestycje Wydarzenia

Mobilne bramownice PWP Grupy KZN Bieżanów w akcji [ZDJĘCIA]

Nowatorski system rozładunku bloków rozjazdowych i przęseł torowych został sprawdzony w warunkach budowlanych na stacji Radom Wschód. Mobilne bramownice Grupy KZN Bieżanów wydatnie usprawnią prowadzenie prac przy modernizacji sieci kolejowej.

Fot. nadesłane

Testowo prototypowy system został użyty w Polsce przed dwoma laty przy budowie mijanki w Majdanie Królewskim. Na bazie tych doświadczeń zamówione zostały udoskonalone urządzenia dostosowane do faktycznych parametrów technicznych i biznesowego zapotrzebowania rynku, po to, by na placu budowy działać szybciej, efektywniej i bezpieczniej, z zachowaniem najwyższej jakości początkowej rozjazdów. – Wraz z producentem urządzeń firmą Geismar, nastawiliśmy się na stworzenie jak  najbardziej mobilnego i elastycznego systemu, umożliwiającego zarówno rozładunki bloków rozjazdowych ze specjalnych wagonów kolejowych, jak i podejmowanie ich z miejsc tymczasowego składowania. Łatwa i szybka logistyka sprzętu i jego mobilność będzie szczególnie istotna dla tych wykonawców, którzy na placach budowy magazynują dziś dziesiątki bloków rozjazdowych, które na kolejnych etapach prac muszą trafić podczas zamknięć torowych w miejsce docelowej zabudowy – mówi Grzegorz Leszczyński, wiceprezes Grupy KZN Bieżanów. – W naszym parku maszynowym są dwie bramownice PWP działające głownie jako urządzenia dźwigowe, choć posiadające też opcję samodzielnego przesuwu i kroczenia w przód, czy tył oraz na boki. Układ nośny dla ładunku stanowi specjalna kratownica, natomiast pełną mobilność zapewniają wózek kolejowy i dwa wózki dwudrogowe, które po zjeździe z torów mogą swobodnie poruszać się po podbudowie z tłucznia na odległości liczone nawet w kilometrach. Taka konfiguracja umożliwia nam prowadzenie prac nawet na liniach jednotorowych oraz przy skomplikowanych przebudowach układów stacyjnych, gdzie bliski dostęp do miejsca zabudowy rozjazdu nie zawsze jest możliwy od czoła, czyli od strony istniejących torów i niekiedy należy układać tę konstrukcję od strony gdzie tory zostały już usunięte albo nowy docelowy tor nie został jeszcze ułożony – dodaje Leszczyński.

Nowy system swój bojowy chrzest miał kilka tygodni temu na budowie stacji Radom Wschód.  Dwa rozjazdy Rz760 zostały przetransportowane SWITCHERAMI, rozładowane i umieszczone w miejscu zabudowy z użyciem bramownic PWP. Wykonywana dla ZRK DOM Poznań realizacja była zarówno testem dla nowego sprzętu, jak i dla obsługujących go pracowników.

– Mimo sprawnego rozładunku widzimy spory potencjał leżący zarówno w optymalizacji całego procesu logistyki, przygotowaniu placu budowy oraz doskonaleniu pracy operatorów – całość wydatnie skróci czas wykonywanych prac – zaznacza Mateusz Kozak, dyrektor logistyki spółki KZN Rail, która jest operatorem nowego systemu. – Mobilne bramownice PWP doskonale uzupełnią podstawowy system rozładunku bocznego realizowanego przez nas dotychczas przy użyciu wagonów SWICTHER PLUS, umożliwiając rozładunek wzdłużny rozjazdów zwyczajnych o promieniach od 300 do 1200 metrów oraz Rkpd, jak i prowadzenie prac przy składowanych tymczasowo rozjazdach, w oderwaniu od samych dostaw na wagonach uchylnych – podkreśla  Kozak.

 

Dodaj komentarz