Publikacje Firm Wywiady

Kolejowe Zakłady Łączności – SMOK ze świadectwem dopuszczenia [WYWIAD]

Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o. otrzymały od Urzędu Transportu Kolejowego świadectwo dopuszczenia do eksploatacji dla swojego innowacyjnego Systemu Monitorowania Obiektów Kolejowych typu SMOK-2IP-A.

Jest to system telewizji użytkowej stosowany na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii „A”, „F” i przejściach obsługiwanych z odległości oraz innych posterunkach związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego, w tym systemy stwierdzania końca pociągu.

System telewizji przemysłowej SMOK-2IP-A umożliwia zdalny podgląd obrazu w rozdzielczości FullHD (1920×1080) oraz rejestrację zdarzeń na dedykowanym rejestratorze cyfrowym. System umożliwia również interkomową komunikację głosową w dwóch kierunkach pomiędzy miejscem nadzoru, a obszarem obserwowanym. System składa się z trzech modułów funkcjonalnych: modułu urządzeń zewnętrznych – punkty kamerowe, modułu urządzeń zewnętrznych – szafa zewnętrzna TVU z wyposażeniem oraz modułu stacji operatorskiej – urządzenia montowane w punkcie dozoru. Wszystko oparte jest o wysokiej jakości rozwiązania co zapewnia bezawaryjne działanie, zwiększając tym samym bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego.

W związku uzyskaniem możliwości eksploatacji, Raport Kolejowy poprosił Prezesa Zarządu Kolejowych Zakładów Łączności Michała Putkiewicza o przybliżenie tego tematu i odpowiedź na kilka pytań.

Jakie znaczenie dla Kolejowych Zakładów Łączności ma uzyskane dopuszczenie?