Tabor

Na gorzowskie torowisko wróciły tramwaje [ZDJĘCIA]

Na gorzowskie tory wróciły tramwaje. Nowoczesne „Twisty” od bydgoskiej Pesy wyruszyły na trasę linii nr 1 dokładnie w 763. urodziny miasta. W pierwszym przejeździe udział wzięli mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego oraz zaproszeni goście.

– To historyczny moment dla miasta. Po raz pierwszy bowiem w powojennej historii Gorzowa, zarówno infrastruktura i wagony zostały wymienione w tak ogromnym zakresie. To powód do radości i dumy, bo choć towarzyszyły nam spore trudności, projekt dopuszczenia do ruchu nowych, bardzo nowoczesnych wagonów tramwajowych produkcji bydgoskiej Pesy udało się zrealizować – podkreślił nie kryjąc zadowolenia prezydent miasta Jacek Wójcicki. Dodatkowo, pierwsze tramwaje na gorzowskie tory wyjechały w urodziny miasta. -Mamy gotowy, oddany do użytku mieszkańców deptak i zbieg tych okoliczności sprawia, æe 763 urodziny z pewnością przejdą do historii – dodał prezydent.

 

Po raz ostatni tramwaje na gorzowskich torach można było zobaczyć 30 września 2017 r. Z uwagi na prace remontowe na liniach nr 1, 2 oraz 3, przejazdy zostały wstrzymane. Uruchomiono komunikację autobusową. Prowadzona modernizacja miała zaś dostosować torowiska do nowoczesnych tramwajów Twist, zamówionych w bydgoskiej Pesie.

Miejski Zakład Komunikacji kupił 14 takich pojazdów elektrycznych za ponad 115 mln zł, co pozwoliło na mu wymianę starego i wyeksploatowanego taboru.

– „Twist” został zaprojektowany specjalnie dla Gorzowa. To połączenie klasyki z nowoczesnością. Niskopodłogowy tramwaj, przyjazny dla osób starszych, niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Gorzowskie Twisty są klimatyzowane, monitorowane, wyposażone w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej oraz automat do sprzedaży biletów i system zliczania pasażerów. Pasażerowie mają dostęp do sieci Wi-Fi i gniazdek USB. Ponadto, Twist dla Gorzowa zyskał już uznanie ekspertów, którzy za funkcjonalność i design przyznali mu tytuł „Dobry wzór 2018” w jubileuszowym, 25. konkursie organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jestem przekonany, że jego walory docenią też pasażerowie – zaznaczył obecny podczas uroczystości prezes Pesa Bydgoszcz S.A Krzysztof Zdziarski.

 

Pierwsze dwa tramwaje zabrały zgormadzonych na Starym Rynku pasażerów w przejażdżkę do pętli przy Silwanie i z powrotem. Po nich, na tory wyjechały pozostałe tramwaje zgodnie z obowiązującym od 2 lipca rozkładem jazdy.

Zakup nowych tramwajów i modernizacja torowisk to jedne z głównych elementów projektu pn. „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.” wartego prawie 200 mln zł z dofinansowaniem UE na poziomie prawie 99 mln zł. Całkowita długość zmodernizowanych linii tramwajowych docelowo ma wynieść 6,55 km. Obecnie prace trwają jeszcze na ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Chrobrego. W realizacji także są przewidziane roboty budowlane na ul. Dworcowej.

Dodaj komentarz