global Inwestycje

Nowa linia kolei dużych prędkości w Chinach

Pod koniec kwietnia chiński rząd uruchomił nową, wybudowaną niedawno linię kolejową przebiegającą przez Wuhan – Hangzhou Huanggang – Huangmei. Cała trasa to niemal 127 kilometrów nowoczesnej infrastruktury transportowej przystosowanej do obsługi pociągów poruszających się z prędkością do 350 kilometrów na godzinę. Linia zlokalizowana jest w północno-wschodniej części prowincji Hubei.

Fot. ilustracyjne / Wikimedia Commons
Fot. ilustracyjne / Wikimedia Commons

Na tej trasie oddano do użytku pięć stacji:

  • Huanggang East,
  • Xishui South (nowo wybudowana),
  • Qichun South (nowo wybudowana),
  • Wuxue North (nowo wybudowana),
  • Huangmei East.

Nowa linia kolei dużych prędkości pozwoli na podróżowanie pomiędzy Wuhan i Huangmei w zaledwie półtorej godziny. Władze zapowiedziały ponadto, że ruch kolejowy będzie na bieżąco rejestrowany, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzanie modyfikacji w rozkład tak, by dostosować kursy i ilość pociągów do przepływu pasażerów w danej porze dnia.

Historia powstania nowej trasy

Budowę nowej linii kolejowej dla pociągów dużych prędkości rozpoczęto w grudniu 2018 roku. Głównym założeniem dla tej inwestycji był pomysł wzmocnienia sieci kolejowej Pasa Gospodarczego Jangcy. To również istotny element budujący Kanał Pekin – Hongkong. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że linia w ogromnym stopniu przyczyni się do dalszego rozwoju obszaru metropolitalnego związanego z Wuhan.

Kolejne duże inwestycje dla chińskich kolei

Chiny nie ustają w modernizowaniu swoich kolei i wprowadzaniu nie tylko nowych tras, ale też infrastruktury inżynieryjnej. Na początku tego miesiąca ruszyły bowiem prace budowlane kolejnej inwestycji – podwodnego tunelu szybkiej kolei m.in. poprowadzonego pod rzeką Jangcy.