Pasażer

Nowe znaki ostrzegawcze i więcej patroli – PKP PLK zwiększa poziom bezpieczeństwa przy torach

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększają poziom bezpieczeństwa w okolicy torów kolejowych. Zwiększona liczba patroli Straży Ochrony Kolei, kilkaset nowych tablic ostrzegawczych o zakazie przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych i kampania społeczna to tylko część z podjętych działań.

W okolicy torów kolejowych pojawiło się prawie 650 nowych tablic informacyjnych o zakazie przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych. Kilkadziesiąt znaków zakazu stanęło przy wiaduktach i mostach kolejowych. Obiekty kolejowemosty i wiadukty nie są skrótem.

– Przy zmniejszaniu ograniczeń związanych z koronawirusem, coraz więcej osób spaceruje obok terenów i obiektów kolejowych – informują PKP PLK. – Straż Ochrony Kolei częściej patroluje obiekty, które nierozważne osoby próbują traktować jako skróty. W przypadku gdy nadjedzie pociąg, pieszy nie ma szans na uniknięcie tragedii.

 

W okresie przedwakacyjnym kolejarze przypominają, że służbowe przejścia przez mosty i wiadukty kolejowe nie są bezpieczną drogą – można stracić zdrowie i życie. Z kolejowych obiektów korzystać może tylko przeszkolony personel. Przebywanie na terenie kolejowym osób nieuprawnionych i wchodzenie na obiekty kolejowe kończy się mandatem lub sprawą w sądzie.

W miastach i w terenie, gdzie stwierdzono próby przechodzenia przez tory kolejarze zwiększają zabezpieczenia oraz ustawiają nowe oznakowanie. Niestety często nieodpowiedzialne osoby niszczą zabezpieczenia oraz tablice. Ignorowane są nawet rowy odwadniające oraz ogrodzenia.

Z danych PLK wynika, że w ciągu roku brawura, pośpiech i nierozsądek doprowadza do około 200 tragicznych zdarzeń przez wtargnięcie pieszych na tory. Poza utratą zdrowia, tragedią dla najbliższych, to też utrudnienia w kursowaniu pociągów i nawet kilkugodzinne problemy dla pasażerów. Angażowane są służby ratunkowe i techniczne, które mogą być potrzebne w innych miejscach.

Bezpiecznie na druga stronę linii kolejowej można przejść tylko w miejscach do tego wyznaczonych. To oznakowane i zabezpieczone przejścia w poziomie szyn, przejścia podziemne, kładki oraz przejazdy kolejowo-drogowe. Także w tych miejscach należy pamiętać o bezpieczeństwie i zasadach jakie obowiązują przy przechodzeniu przez tory.

Poziom bezpieczeństwa na liniach kolejowych zwiększają budowane bezkolizyjne skrzyżowania i przejścia podziemne na stacjach, przystankach oraz na szlakach kolejowych.

PLK apeluje, edukuje i przypomina o bezpieczeństwie również w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd „Szlaban na ryzyko!”. Więcej na www.bezpieczny-przejazd.pl

Dodaj komentarz