Tramwaje Wydarzenia

Od tramwaju oderwał się pantograf [FILM]

Tydzień temu miała miejsce niezwykła sytuacja w Łodzi. Od jadącego po mieście tramwaju oderwał się nagle pantograf. Pytamy łódzkie MPK o przyczyny tej sytuacji.

Moment urwania pantografu zarejestrował jeden z kierowców (fot. TikTok / LDZ Zmotoryzowani Łodzianie, Facebook)
Moment urwania pantografu zarejestrował jeden z kierowców (fot. TikTok / LDZ Zmotoryzowani Łodzianie, Facebook)

Do zdarzenia doszło w sobotę 27 sierpnia. Na Skrzyżowaniu Marszałków w Łodzi tramwaj linii numer 6 niespodziewanie stracił pantograf, podczas skrętu w ulicę Kopcińskiego. Element zwisał następnie nad drogą, co stanowiło znaczne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na miejscu zjawiła się ekipa pracowników, którzy usunęli zaczepiony o trakcję pantograf. Uszkodzony wagon w asyście nadzoru ruchu, został z kolei zepchnięty przez inny tramwaj, do zajezdni przy ulicy Telefonicznej. Po upływie kilku dni wiemy, że do zdarzenia doszło w wyniku zaczepienia częścią ślizgu pantografu o element sieci trakcyjnej. Usterka okazała się jednak stosunkowo drobna, gdyż poza newralgicznym elementem nie doszło do trwałego uszkodzenia pojazdu. Dzięki temu tramwaj naprawiono już 29 sierpnia, przywracając go to eksploatacji. Pytanie niemniej budzi stan techniczny pojazdów, którymi każdego dnia podróżują tysiące pasażerów.

– Każdy tramwaj po zjeździe do zajezdni jest poddawany tzw. obsłudze codziennej. Jednym z jej elementów jest przegląd pantografu. Średnio raz w miesiącu każdy tramwaj jest poddawany przeglądowi kontrolnemu wg. zaleceń producenta. Raz na 24 miesiące tramwaje są badane przez instytucję do tego uprawnioną. Jest to tzw. przegląd rejestracyjny – mówi nam Piotr Wasiak, rzecznik łódzkiego MPK.