Aktualności Inwestycje Raport z Polski Tramwaje Wywiady

Olsztyn: Do maja po dwa tramwaje miesięcznie [WYWIAD]

– Rozbudowa tramwajowej infrastruktury to obecnie najważniejsze i najbardziej skomplikowane zadanie do wykonania w bieżącym roku – mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna. W rozmowie pytamy o sytuację olsztyńskich tramwajów, inwestycje szynowe oraz o współpracę z turecką firmą Durmazlar.

Mija rok od dostarczenia do Olsztyna pierwszego tramwaju Panorama. Z powodu pandemii kolejny pojazd przyjechał dopiero w listopadzie. Kiedy Panoramy wyjadą na tory?

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, zaskoczyła chyba wszystkich. Rzeczywiście, pandemia zachwiała nie tylko produkcją, ale i dostawami nowych pojazdów dla naszego miasta. Na szczęście, wszystko w naszym przypadku wraca na ustalone tory. Aż do maja co miesiąc mają przyjeżdżać do nas po dwa tramwaje, w sumie będziemy mieć 12 nowych pojazdów.

Pierwszy z nich, który przyjechał niemal rok temu, pomyślnie przeszedł homologację. Cały proces odbywał się zresztą w Olsztynie, więc niejako mieliśmy już próbę generalną. W grudniu natomiast zaczęliśmy odbiory techniczne nowych pojazdów. Polegają m.in. na pomiarach obciążenia osi, zużycia energii, jest sprawdzana komunikacja radiowa i system informacji pasażerskiej. Nie brakuje też jazd testowych i szkoleń motorniczych. Ale są też pewne elementy techniczne, co do których mamy wątpliwości. Dlatego oczekujemy od naszego tureckiego partnera wyjaśnień oraz działań, zmierzających do jak najszybszego i skutecznego rozwiązania zauważonych problemów, abyśmy mogli korzystać z zamówionego sprzętu.