Inwestycje

Pasażerowie korzystają z nowego dworca kolejowego na Mazowszu [ZDJĘCIA]

PKP S.A oddały do dyspozycji podróżnych nowy dworzec kolejowy Dębe Wielkie na Mazowszu. Obiekt jest nowoczesny, proekologiczny i dostępny dla wszystkich podróżnych.

Dworzec Dębe Wielkie (fot. PKP SA)
Dworzec Dębe Wielkie (fot. PKP SA)

Nowy dworzec spółka PKP wybudowała w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Powstał w ramach autorskiego pomysłu PKP S.A. (Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023) z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jest to obiekt typowy, posiadający nowoczesną, minimalistyczną i funkcjonalną formę architektoniczną. Składa się z dwóch części.

W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajdują się toalety.

Natomiast w drugim części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem zlokalizowano również ławki dla podróżnych, a także stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle nowego dworca jest 8-metrowa wieża zegarowa. Elewację dworca wykończono czerwoną rustykalną cegłą klinkierową.

Dworzec Dębe Wielkie to kolejny po Pomiechówku nowoczesny obiekt, który został otwarty w ostatnim czasie w województwie mazowieckim. Jest to budynek spełniający najwyższe standardy obsługi, przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami oraz ekologiczny. Jestem przekonany, że wraz z infrastrukturą towarzyszącą w postaci  nowego parkingu dla samochodów oraz miejsc postojowych dla rowerów, będzie on dobrze służył pasażerom – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel Ministerstwa Infrstruktury.

– Takie dworce, jak oddawany dzisiaj do użytku w miejscowości Dębe Wielkie, to nasz konkretny wkład w walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Jestem przekonany, że nowy obiekt zrealizowany w znanej i sprawdzonej formule Innowacyjnego Dworca Systemowego będzie dobrze służył mieszkańcom oraz ułatwi pasażerom dostęp do kolei – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

Nowoczesna kolej

 

Dworzec Dębe Wielkie to kolejny Innowacyjny Dworzec Systemowy, który otwieramy dla podróżnych na Mazowszu. Jest to również 45. zakończona inwestycja w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Głównym celem prowadzonych przez PKP S.A. działań jest poprawa komfortu podróżnych, dzięki czemu kolej staje się coraz bardziej nowoczesnym i przyjaznym środkiem transportu oraz ciekawą alternatywą dla transportu indywidualnego – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz