Tabor

Pesa i Newag zawalczą o historyczny czeski kontrakt

Bydgoska Pesa i nowosądecki NEWAG to dwie z trzech spółek, które złożyły ofertę w przetargu na zakup do 160 jednostek silnikowych ogłoszonych przez Koleje Czeskie. Wartość kontraktu to 14,5 mld koron.

Fot. Koleje Czeskie

Rzecznik kolei czeskich nie potwierdził dokładnie, które spółki zgłosiły chęć udziału w przetargu. Czeski portal Zdopravy.cz zwrócił się do wszystkich czołowych europejskich producentów pojazdów szynowych z pytaniem dot. przetargu. Informacje potwierdziła PESA Bydgoszcz, następnie pozytywny odzew dał także nowosądecki NEWAG.

Wiadomo także, że udziału w przetargu nie wziął Siemens oraz Bombardier. Obaj producenci koncentrują się obecnie na jednostkach diesla.

Zwycięzca przetargu dostarczy Kolejom Czeskim do 160 jednostek DMU 120 dla min. 110 pasażerów. Wcześniejsze zamówienie na dostawę 60 pojazdów zostało anulowane. Wówczas oferty złożyły bydgoska Pesa, NEWAG oraz CAF.

Teraz czeski przewoźnik chce kupić minimum 33 sztuki. Kontrakt, z prawem opcji, trwać będzie 8 lat. Zamówione pociągi obsługiwać będą linie regionalne.

Pojazdy wyposażone zostaną w klimatyzację, system informacji audiowizualnej oraz napisy w alfabecie Braille’a. Wnętrze dostosowane zostanie do osób niepełnosprawnych, a także o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W trakcie eksploatacji będą mogły osiągnąć maksymalną prędkość 120 km/h.