Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP SA zmienia trzy dworce w Dolinie Popradu [WIZUALIZACJE]

Dworzec Piwniczna-Zdrój (wiz. PKP SA)
Dworzec Piwniczna-Zdrój (wiz. PKP SA)

Pod dachem budynku zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych. Będzie się ona składać z nowocześnie urządzonej poczekalni, utrzymanej w jasnej kolorystyce, wyposażonej w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok niej zaprojektowano dworcową toaletę. Dla podróżnych przez cały rok będzie dostępna również poczekalnia zewnętrzna znajdująca się pod zadaszeniem budynku.

Wraz z renowacją dworca metamorfozę przejdzie również jego najbliższe otoczenie. W jego sąsiedztwie powstaną nowe chodniki oraz wiata rowerowa z miejscami postojowymi dla jednośladów, stacją naprawy pojazdów oraz kącikiem do odpoczynku. Uporządkowana zostanie zieleń.

Dworzec z zielonymi oknami

Przebudowany zostanie również, zabytkowy dworzec w Wierchomli Wielkiej. Renowację przejdzie elewacja budynku wraz z znajdującymi się na niej detalami architektonicznym. Odświeżona zostanie kamienna okładzina kolumn podtrzymujących wiatę. Elewacja zyska również bardziej stonowaną kolorystkę. Inwestor dobrał do niej dachówkę w kolorze naturalnej cegły oraz stolarkę okienną i drzwiową w kolorze zielonym.

Dworzec Wierchomla Wielka (wiz. PKP SA)
Dworzec Wierchomla Wielka (wiz. PKP SA)

We wnętrzu podróżni znajdą nowocześnie urządzoną strefę obsługi podróżnych, czyli poczekalnię. Będzie ona wyposażona w ławki z możliwością podładowania urządzeń, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok niej zaprojektowano dworcową toaletę. Resztę powierzchni dworca zajmą pomieszczenia techniczne i przeznaczone dla spółek kolejowych.

Zmiany czekają również otoczenie budynku, które zyska całkowicie nowy ład przestrzenny. Przy samym dworcu zaprojektowano wiatę rowerową na 10 jednośladów oraz miejsce postojowe dla osoby niepełnosprawnej. Natomiast po przeciwnej stronie drogi wojewódzkiej wiatę ze strefą wypoczynku, stacją naprawy rowerów i  stojaki na kolejne 12 jednośladów. W sąsiedztwie dworca wykonawca zbuduje nowe chodniki oraz zamontuje nowe elementy małej architektury.

Reinkarnacja historycznego dworca

Najciekawszym obiektem, z trzech ostatnich dworców w Dolinie Popradu, będzie Łomnica-Zdrój. Budynek ten nawiązuje nieco kształtem, do historycznego dworca, który spłonął w 2008 roku. To jego nowoczesna reinterpretacja, uwzględniająca współczesne trendy w architekturze dworców kolejowych. Nowy obiekt w Łomnicy-Zdroju to minimalistyczna bryła, łączącą w sobie styl nowoczesny z architekturą górską. Będzie on posiadał dużą przeszkloną witrynę w obrębie poczekalni, dzięki czemu zapewniono do niej dostęp światła dziennego. Elewację zaprojektowano w jasnej kolorystyce, a interesującym akcentem będzie jej częściowe wykończenie bazaltową okładziną przypominają w wyglądzie drewno. Dla wygody podróżnych dach budynku wysunięto nieco poza obrys podstawy budynku, dzięki czemu stworzono niewielką przestrzeń do oczekiwania na zewnątrz.

Dodaj komentarz