Raport z Polski Wydarzenia

Poczta Polska wydała znaczki “Nowoczesny Tabor Kolejowy”

Poczta Polska oddała dziś do obiegu znaczki pocztowe „Nowoczesny Tabor Kolejowy”. Ich autorem jest Jacek Konarzewski.

Na rynku pojawiło się pięć różnego rodzaju znaczków i zawieszka, nawiązujące do nowoczesnych pociągów kursujących po polskich torach. Nakład w wersji perforowanej to 125 tys. sztuk, w nieperforowanej 100 tys. sztuk.

 

„Nowoczesny Tabor kolejowy” to seria 5 znaczków pocztowych z przywieszką, które Poczta Polska wprowadzi do obiegu w środę, 31 marca. Wydawnictwa powstały we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego. Zbiega się to z ustanowieniem przez Parlament Europejski i Radę UE roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei (ERK2021). Oddanie w ręce klientów Poczty i filatelistów najnowszych walorów jest okazją do promowania kolei jako ekologicznego i nowoczesnego środka transportu. Emisja znaczków jest również symbolicznym rozpoczęciem ERK2021 w Polsce.

Autor projektów, Jan Konarzewski, w ramach najnowszego wydawnictwa przedstawił współczesne, elektryczne pojazdy szynowe wykorzystywane w Polsce przez największych przewoźników – PKP Intercity, Polregio i Koleje Mazowieckie. Na poszczególnych znaczkach zaprezentowano pociągi: Pendolino, Flirt, Dart, Impuls i Elf II, a na przywieszce historyczną lokomotywę parową. Poczta Polska wydała również 3 limitowane koperty FDC, czyli koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawiają one grafiki mostów kolejowych.