Polregio Wydarzenia

POLREGIO podpisało 10-letnią umowę z Województwem Lubelskim

Spółka POLREGIO podpisała 10-letnią umowę z władzami Województwa Lubelskiego na świadczenie przewozów kolejowych. Kontrakt o wartości 1,14 mld zł będzie realizowany w ramach tzw. bezpośredniego powierzenia do grudnia 2030 roku. W ciągu 10 lat pociągi POLREGIO w woj. lubelskim pokonają łącznie 29 mln kilometrów.

Fot. POLREGIO

POLREGIO to największy pasażerski przewoźnik w Polsce należący do Agencji Rozwoju Przemysłu i samorządów wojewódzkich. Rok 2020 jest dla spółki niezwykle ważny pod względem kontynuacji współpracy z kolejnymi samorządami wojewódzkimi. Dzisiaj, w ramach bezpośredniego powierzenia przez Marszałka Województwa, POLREGIO podpisało 10-letnią umowę o wartości ponad 1,14 mld zł na świadczenie usług publicznych w zakresie przewozów kolejowych w województwie lubelskim. Umowa będzie obowiązywać w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 14 grudnia 2030 r.

Podpisy pod dokumentem złożyli Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Zdzisław Szwed – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Artur Martyniuk – Prezes Zarządu POLREGIO i Adam Pawlik – Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy POLREGIO.

– Długoletnie umowy to sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Ułatwią nam one poprawę jakości usług, modernizację i zakup nowego taboru oraz modernizację zapleczy technicznych. To nasz wspólny sukces świadczący o bardzo dobrej dotychczasowej współpracy z Województwem Lubelskim. Cieszę się, że dzięki temu mieszkańcy będą mogli liczyć na lepszą ofertę transportową, oraz że dzięki temu wzmocniona zostanie stabilność funkcjonowania spółki na  najbliższe lata – mówi Artur Martyniuk, Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny POLREGIO.

 

O roli kolei w transporcie zbiorowym mówił Marszałek Województwa Lubelskiego.

– Kolej odgrywa istotną rolę w transporcie zbiorowym, ponieważ to najbezpieczniejszy, najbardziej ekologiczny i najbardziej pojemny środek transportu. Naszą rolą jako Zarządu Województwa jest zachęcanie do korzystania z kolei i jednocześnie gwarantowanie pewności tego transportu – mówi Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

 

Podpisanie umowy skomentował także Dyrektor Handlowy POLREGIO.

– Podpisana dzisiaj umowa oznacza kontynuację świadczenia usług pasażerom POLREGIO nie tylko w odniesieniu do połączeń regionalnych, ale także aglomeracyjnych w ramach planowanej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. 10-letnia umowa daje gwarancję stabilnej współpracy z samorządem województwa, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia pasażerów oczekujących atrakcyjnego rozkładu jazdy oraz konkurencyjnej ceny biletów – mówi Adam Pawlik, Członek Zarządu – Dyrektor Handlowy POLREGIO.

 

Umowa PSC (z ang. Public Service Contract), czyli umowa na świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich została zawarta pomiędzy Województwem Lubelskim a POLREGIO na lata 2020-2030. Całkowita wartość umowy wynosi ponad 1,14 mld zł (dokładnie 1 144 382 000,00 złotych) i dotyczy planowanej pracy eksploatacyjnej na  poziomie 29 919 782,29 pockm. W jej ramach POLREGIO będzie realizować przewozy pasażerskie w województwie lubelskim na następujących liniach komunikacyjnych:

  • Linia 30 Lublin Główny – Parczew Kolejowa
  • Linia 7 Lublin Główny – Chełm
  • Linia 7/581 Lublin Główny – Lublin AIRPORT
  • Linia 7/69/72 Lublin Główny – Zamość Wschód
  • Linia 72/69/101 Zamość Wschód – Bełżec – gr. województwa – (Jarosław)
  • Linia 68 Lublin Główny – Kraśnik – gr. województwa – (Stalowa Wola)
  • Linia 7 Lublin Główny – Dęblin
  • Linia 7/26/2 Lublin Główny – Dęblin – Łuków – Terespol – gr. państwa
  • Linia 2 Łuków – gr. województwa – (Siedlce)

To druga wieloletnia umowa zawarta przez POLREGIO w tym roku. Wcześniej podpisało ją Województwo Podkarpackie, a w 2019 roku – Województwo Śląskie. Żeby zapewnić kontynuację przewozów samorządy muszą podpisać umowy PSC najpóźniej do 12 grudnia 2020 roku.