Raport z Polski Wydarzenia

Pożar dawnego dworca towarowego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Cztery godziny trwała walka z pożarem, jaki wybuchł na poddaszu dawnego dworca towarowego w Bydgoszczy. Obiekt od wielu lat jest pustostanem.

Do pożaru doszło w czwartek 24 sierpnia, po godz. 18.00. Do akcji gaśniczej zadysponowano osiem zastępów straży pożarnej oraz samochód operacyjny. Z uwagi na fakt, że obiekt był nieużytkowany, aby dostać się do środka, należało wyważyć drzwi. Strażacy podawali wodę także z koszy drabin mechanicznych.

Według informacji przekazanej przez służby mundurowe, pożar to wynik zaprószenia ognia przez człowieka. Budynek był wyłączony z użytkowania, stąd wszelkie media (woda, gaz, prąd) były wyłączone.

Dworzec miał zyskać nowe życie

W 2021 roku Urząd Miasta Bydgoszczy informował, że inwestor, zabudowujący północną część Bocianowa pracuje nad projektem renowacji i przebudowy dawnego dworca towarowego w Bydgoszczy. Gmach zyskać miał nowe funkcje.

Historia dworca

Budynek dworca towarowego powstał około 1912 roku. Gmach z częścią administracyjną zamykający perspektywę ul. Zygmunta Augusta założony został na planie prostokąta o podstawie około 74 metrów. Dobudowano do niego dwa skrzydła z rampami przylegające do torów po stronie północnej (część przeznaczona do załadunku ), a także południowej (do rozładunku). Budynek wyposażono w oświetlenie, wodociąg i ogrzewanie parowe. Wybrukowano wokół niego wszystkie drogi i place. Dworzec posiadał 6 zadaszonych torów. W ciągu jednego dnia dokonywano przeładunku około 400 ton towarów. Obiekt  miał charakter stacji  czołowej – tory wybiegały tylko w jedną stronę, w kierunku ulicy Gdańskiej.

Główny gmach w środkowej części liczy 2 kondygnacje oraz poddasze. Wejście zostało zwieńczone szczytem. W poddasze wkomponowano dwie lukarny. Część z głównym wejściem zdobiona jest pilastrami. Dach pokryto dachówką. Skrajne części obiektu są jednokondygnacyjne. W budynku frontowym przez lata funkcjonował m.in. skład celny a także lokale mieszkalne.

Dodaj komentarz