Inwestycje

Rusza przebudowa magistrali kolejowej E65 Tychy – Goczałkowice

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przebudowę magistrali kolejowej E65 między Tychami a Goczałkowicami. Inwestycja warta jest ponad 960 mln zł. Prace zrealizuje firma Budimex S.A.

Modernizacja odcinka Tychy – Goczałkowice (Most Wisła) na linii kolejowej nr 139 i na magistrali E65 realizowana jest w ramach projektu „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odcinku Tychy – Most Wisła”.

 –Podpisanie umowy to kolejny krok w stronę nowej, lepszej przyszłości dla regionu. Przebudowa magistrali kolejowej E65 na odcinku Tychy – Most Wisła to inwestycja, która otworzy nowe możliwości rozwoju i integracji. Będzie to też szansa na poprawę dostępności i infrastruktury transportowej, czego efektem będzie wzrost gospodarczy i podniesienie jakości życia mieszkańców — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Zakres planowanej inwestycji obejmuje realizację robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizację zabudowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych ‎sieci ‎telekomunikacyjnych wraz ze świadczeniem usług pogwarancyjnych dla tych urządzeń.

– Podpisana została umowa na prace budowlane na odcinku Tychy – Most Wisła. To część wielkiej inwestycji od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do Zebrzydowic, która całkowicie odmieni transport kolejowy w woj. śląskim. Projekt realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyniesie wymierne efekty dla zwiększenia dostępności i sprawności kolei na linii ważnej w aglomeracji śląskiej oraz o znaczeniu krajowym i międzynarodowym – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Na odcinku objętym przebudową zmodernizowane zostaną perony na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice wraz z dojściami uwzględniającymi dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Planowana jest również wymiana ok. 56 km sieci trakcyjnej i 48 km torów, co pozwoli podnieść prędkość pociągów towarowych do 120 km/h, a pasażerskich do 160 km/h. Ponadto przebudowanych zostanie 17 obiektów inżynieryjnych oraz 7 przejazdów kolejowo-drogowych.

Efektem modernizacji linii kolejowej E65 na odcinku Tychy – Goczałkowice będzie zwiększona przepustowość, a także sprawniejszy przejazd pociągów na trasie z Tychów przez Pszczynę do Goczałkowic-Zdroju.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2027 r.

Dodaj komentarz