Aktualności

Siemens powołał spółkę dedykowaną rozwiązaniom ITS

1 września 2021 r. rozpoczął działalność Yunex Sp. z o.o. – nowy podmiot Siemensa w Polsce zajmujący się inteligentnymi systemami transportowymi (ITS) dla miast i regionów.

Z początkiem września 2021 r. pion biznesowy ITS Siemens Mobility został wyodrębniony ze struktury macierzystej firmy i rozpoczął działalność jako nowa spółkaYunex Sp. z o.o. Kapitał zakładowy został ustanowiony na poziomie ponad 75 mln złotych. Prezesem nowej spółki został Dariusz Obcowski, a członkiem zarządu ds. finansowych Władysław Michałowicz. W strukturze firmy znalazło się 65 osób.

Nowa spółka Yunex Traffic będzie kontynuować działalność branży ITS Siemens Mobility Sp. z o.o. funkcjonując jako odrębny podmiot, realizując strategię wzrostu, a także kształtując cyfrową transformację branży i konsolidację rynku ITS. Nowy podmiot oferuje innowacyjne, inteligentne i kompleksowe rozwiązania w zakresie mobilności dla dróg i miast, obsługując wszystkie główne standardy zarządzania ruchem drogowym i automatyki drogowej na świecie.

Yunex Sp. z o.o. przejmie także realizację istniejących kontraktów Siemens Mobility z obszaru ITS w tym w największych polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Rzeszowie oraz Tychach, na drogach ekspresowych w całej Polsce, w tym również w tunelach, sterując ruchem i zarządzając infrastrukturą techniczną.

– Dzięki cyfryzacji i wykorzystaniu przełomowych technologii będziemy aktywnie kształtować ruch, umożliwiając operatorom miejskim w całej Polsce inteligentną optymalizację i integrację zarządzania i sterowania ruchem. Spowoduje to nie tylko większą dostępność i niezawodność mobilności, znacząco wzmocni procesy planowania, a w konsekwencji wpłynie także pozytywnie na zmniejszenie emisji substancji szkodliwych w miastach. Rozwiązania ITS w znaczący sposób przyczyniają się do powstania czystszych i bardziej przyjaznych mieszkańcom miast i chcemy być tego istotną częścią – powiedział Dariusz Obcowski, Prezes Zarządu Yunex Sp. z o.o.

 

Yunex Sp. z o.o. to polska spółka będąca częścią globalnego podmiotu Yunex Traffic – lidera w dziedzinie adaptacyjnego sterowania i zarządzania ruchem drogowym w miastach oraz na autostradach i tunelach, rozwijającego także inteligentne technologie z obszaru V2X. Automatyzacja i cyfryzacja pozostaną głównymi obszarami strategii nowej spółki, wykorzystując możliwości, jakie dają cloud computing, 5G i AI.

Yunex Traffic działa w ponad 40 krajach na całym świecie, a jej inteligentne rozwiązania w zakresie mobilności są obecnie wykorzystywane w największych miastach na całym świecie, w tym w Dubaju, Londynie, Berlinie, Bogocie i Miami. Yunex Traffic jest jedynym dostawcą, który może zaoferować wszystkie główne standardy regionalne w Europie, Wielkiej Brytanii, Azji i Ameryce.

W ostatnich latach obszar ITS realizowany przez Siemens Mobility wygenerował przychody w wysokości ok. 600 milionów euro, notując wzrost obrotów na poziomie 8 % w skali roku.

Dariusz Obcowski: Przyszłość miast to inteligentne rozwiązania transportowe [WYWIAD]

Dodaj komentarz